| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi

O autorze

Napisz do mnie


 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Poprawny CSS!

Wpisy z tagiem: ketmia

czwartek, 28 lutego 2019

W upalny sierpniowy dzień mały owad oblatywał kwiaty ketmii syryjskiej i z wielką przyjemnością brodził w perłowym pyłku.

?

?

niedziela, 20 września 2015

Te trzy kolory ketmii syryjskiej przywołały mi na myśl dziecięce ubranka, najpierw zazwyczaj białe, a potem odpowiednio dla chłopca - w odcieniach niebieskiego, a dla dziewczynki - różowe.

Ketmia

Ketmia

Ketmia

Ketmia

Ketmia

Ketmia

sobota, 30 sierpnia 2014

Dwie ketmie syryjskie z ogródka przyblokowego na moim osiedlu.

Ketmia syryjska

Ketmia syryjska

niedziela, 24 listopada 2013

Pod koniec października w Ogrodzie Botanicznym UKW trafiłam na ciekawą roślinkę jednoroczną. Na tabliczce napisano: Ketmia letnia (Hibiscus trionum) odmiana 'Simply Love'. Inna nazwa to ketmia południowa, hibiskus letni. Należy do rodziny malwowatych. Jest rodzimą rośliną obszaru na wschód od Morza Śródziemnego. Dzięki swym zdolnościom przystosowawczym, masowej produkcji nasion, które mogą w glebie czekać kilka lat na sprzyjające warunki, rozprzestrzeniła się jako chwast na całym obszarze zwrotnikowo-równikowym. Jedynym jej wymaganiem na tych terenach jest odrobina wody. W naszym klimacie musi rosnąć na słonecznym stanowisku. Może dorosnąć do około 80 cm. Pędy ma wzniesione, wraz ze wzrostem pojawiają się wyrastające z węzłów pędy boczne, które czasem mogą rosnąć nawet poziomo. Liście ustawione są pojedynczo w węźle i to sprawia, że łodyga przyjmuje lekko zygzakowaty kształt. Kształt liści jest dość zróżnicowany w zależności na jakiej wysokości na łodydze się znajdują. Pierwsze mogą być owalnego kształtu, a końcowe dłoniasto trójklapowe z głęboko powcinanymi klapami. Cała roślina nie ma zbyt atrakcyjnego wyglądu lecz o jej urodzie stanowią kwiaty, które pojedynczo pojawiają się na szczycie każdego pędu oraz w kątach liści na długich szypułkach. Kwiat ma średnicę do 4 cm i jest prawie biały. Każdy płatek przy złączeniu z dnem kwiatowym ma ciemno karminową plamę. Jego kształt jest typowym dla całej rodziny malwowatych. Kwiaty tej rośliny otwierają się pod koniec nocy i są otwarte do godzin południowych potem się zamykają, więdną i opadają. Roślina potrafi długo kwitnąć (od lipca do przymrozków) mimo krótkotrwałości pojedynczego kwiatu. Kwiaty nie otwierają się w dni pochmurne. Ciekawym elementem są także kielichy kwiatowe, pod którymi znajduje się kryza z szydłowatych przylistków. Również torebki nasienne są elementem ozdobnym. Często pędy zbierane są w fazie dobrze wyrośniętej i wybarwionej lecz jeszcze niedojrzałej torebki nasiennej z przeznaczeniem do zasuszenia i późniejszego wykorzystania w bukieciarstwie.

Ketmia południowa

Ketmia południowa

sobota, 05 października 2013

Raz już pokazywałam na fotoblogu ketmię syryjską (Hibiscus syriacus, ślazowiec syryjski) rosnącą w ogródku przyblokowym w pobliżu mojego osiedlowego marketu. W tym tygodniu trafiłam w tym samym ogródku na kwiatki w kolorze różowym, beżowo-żółtym i niebiesko-fioletowym. Ostatnie zdjęcie zrobiłam zupełnie przez przypadek w ogródku przydomowym, który znajduje się w tej samej okolicy. Przejeżdżałam obok rowerem i zauważyłam właścicieli, koszących trawnik. Zapytałam, czy mogę wejść do ogrodu i sfotografować ich ketmię. Zgodzili się bez wahania, ale widziałam, że byli zdziwieni moją prośbą.

Ketmia syryjska

Ketmia syryjska

Ketmia syryjska

Ketmia syryjska

czwartek, 12 września 2013

Pierwszy raz spotkałam ketmię syryjską (ślazowiec syryjski) w białym kolorze. Kilka takich krzewów rosło w OB UKW.

Ketmia

Ketmia

czwartek, 05 września 2013

Kwiatuszki ketmii syryjskiej w Ogrodzie Botanicznym UKW.

Ketmia

niedziela, 06 stycznia 2013

W dwóch ogródkach na moim osiedlu spotkałam pierwszy raz w zeszłym roku latem śliczne fioletowo-niebieskie ketmie syryjskie.

Ketmia syryjska

Ketmia syryjska