| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi

O autorze

Napisz do mnie


 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Poprawny CSS!

Wpisy z tagiem: słonecznik

piątek, 26 października 2018

W Ogrodzie Roślin Leczniczych i Kosmetycznych znalazłam kilka roślin z żółtymi kwiatami. Najbardziej ucieszył mnie widok słonecznika bulwiastego (topinambur). Moją uwagę przyciągnęły też kwiaty siwca żółtego, który należy do rodziny makowatych (Papaveraceae). Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego oraz rejonu Morza Czarnego. W Polsce jest gatunkiem zawleczonym. Występuje tylko w okolicy Gdańska. Jest uprawiany w wielu krajach. Osiąga od 30 do 100 cm wysokości. Posiada dość grubą lecz wiotką łodygę. Jego liście są pierzastosieczne, srebrzysto-zielone, długie i mocno pomarszczone. Pokryte są gęsto szczeciniastymi włoskami. Na szczytach pędów wyrastają okazałe kwiaty o intensywnie żółtym kolorze. Każdy z nich ma 4 płatki, a ich średnica sięga 8 cm. Z dna kwiatowego wyrasta pęk złocistożółtych pręcików otaczających słupek. Owocami siwca są cienkie i powyginane torebki z nasionami o zielonym kolorze i długości 15-30 cm. Sok siwca zawiera glaucynę, którą wykorzystuje się do produkcji kosmetyków przeznaczonych do walki z cellulitem. Glaucyna działa także przeciwkaszlowo, wykrztuśnie i rozkurczowo. 

Żółte kwiaty ma grindelia mocna (doględa wielka) z rodziny astrowatych (Asteraceae). Pochodzi z zachodniego wybrzeża obu Ameryk. Osiąga wysokość do jednego metra. Kwiaty pojawiają się w drugiej połowie czerwca i kwitną do pierwszych przymrozków. Jest to długotrwały i niezawodny pożytek dla pszczół. Trójkątne liście pokryte są mlecznobiałą żywicą. Głównym surowcem leczniczym jest ziele, które działa rozkurczowo na oskrzela i przewód pokarmowy, a także przeciwalergiczne oraz przeciwbakteryjne. Doględę wielką można stosować na skórę, ponieważ zapobiega stanom zapalnym.

Natomiast ruta zwyczajna to jedna z najstarszych roślin zielarskich. Jej kwiaty są żółte, nieduże, promieniste, zebrane w wiechowate kwiatostany. Liście i nasiona wykazują głównie działanie rozkurczowe, uspokajające i wzmacniające. Stosowana jest też na zranienia i wrzody skórne. Kontakt ze świeżym zielem oraz spożycie ekstraktów z ruty pogłębia wrażliwość na promieniowanie słoneczne.

Słonecznik bulwiasty

Siwiec żółty

Siwiec żółty

Gryndelia mocna

Gryndelia mocna

Ruta zwyczajna

niedziela, 18 października 2015
Tydzień bez słońca.
Tydzień bez spacerów.
Tydzień bez fotografowania.

Niech wróci kolorowa jesień!

Topinambur

Topinambur

Topinambur

Topinambur

Topinambur

poniedziałek, 13 stycznia 2014

Jesienią w przyblokowym ogródku spotkałam ciekawego pluskwiaka w kolorze bursztynowym, który próbował zakamuflować się na uschniętym słoneczniku bulwiastym. Niestety nie udało mi się go dobrze uwiecznić, mimo wielu ujęć.

Owad

piątek, 06 grudnia 2013

Mój balkonowy słonecznik ozdobny podczas huraganu i śnieżycy 6-go grudnia 2013 w Bydgoszczy. Widoki z okna: pierwszy i drugi etap.

Słonecznik

Słonecznik

niedziela, 27 października 2013

Dopiero na początku tego tygodnia zakwitły moje cztery balkonowe słoneczniki ozdobne. Wszystkie mają kwiaty z żółtymi płatkami.

Słonecznik

piątek, 13 września 2013

Słoneczne słoneczniki kuszące owady w Ogrodzie Botanicznym.

Słonecznik

Słonecznik

Słonecznik

sobota, 06 października 2012

W donicy na balkonie wyrosło mi kilka słoneczników ozdobnych. Każdy zakwitł w innym kolorze. Jeden najbardziej nietypowy okaz pokazywałam już wcześniej.

Słonecznik

Słonecznik

Słonecznik

środa, 12 września 2012

Uwielbiam słoneczniki. W zeszłym roku kupiłam paczuszkę z nasionami słonecznika kwiatowego ozdobnego. Wyhodowałam 3 sztuki w donicy na balkonie. Miały kolor żółto-brązowy.

W tym roku nasionka wysiałam późno, bo dopiero w czerwcu. Wyrosło 5 słoneczników. Na razie zakwitł jeden zupełnie nietypowy...

Słonecznik

Słonecznik