| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi

O autorze

Napisz do mnie


 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Poprawny CSS!

Wpisy z tagiem: dyptam

środa, 15 czerwca 2016

W Ogrodzie Botanicznym Myślęcinek znalazłam na początku czerwca dziwne krzewy. Rosło ich kilkadziesiąt na słonecznym zboczu wzgórza. Miały około 60cm wysokości i sporo pięknie pachnących kwiatków w kolorze różowym oraz białym. W pobliżu dwóch malutkich, bezkwietnych sadzonek stały tabliczki z nazwą: Dyptam jesionolistny (Dictamnus albus L.). Nazwa była mi znajoma, ale sądziłam, że oznacza drzewa. Dopiero z internetu dowiedziałam się, jaka osobliwość znajduje się w kolekcji botanika. Jest to bylina kłączowa z rodziny rutowatych, o zdrewniałych pędach. Zimą zdrewniały, nadziemny pęd obumiera. Wiosną roślina wypuszcza nowy pęd. Kwitnie od maja do lipca. Dyptam może poparzyć skórę pod wpływem słońca (zjawisko heliotoksyczności). Jest jedną z roślin żywicielskich larw motyla paź królowej. Wykorzystywana jest w medycynie naturalnej i w perfumerii. Surowcem zielarskim są liście, kwiaty, korzeń i nasiona (zbierane wyłącznie z roślin uprawowych).

Dyptam występuje w stanie dzikim od południowej Europy po Syberię i północne rejony Chin. Przez Polskę przebiega północna granica jego zasięgu. W ciągu ostatnich 100 lat podawanych było pięć obszarów występowania tej rośliny w Polsce. Obecnie potwierdzone zostały tylko trzy stanowiska: rezerwat Kulin koło Włocławka, okolice Dąbrowy Górniczej oraz rejon Pińczowa. Roślina objęta jest ścisłą ochroną gatunkową.

Opisany w Biblii gorejący krzew (zwanym też krzewem Mojżesza) utożsamiany bywa właśnie z dyptamem jesionolistnym, ponieważ jego olejki lotne mogą ulec zapaleniu w upalne i bezwietrzne dni. Naukowcy odrzucają jednak taką możliwość, ponieważ olejki nie zapalają się samoistnie, a po podpaleniu powstają tylko krótkotrwałe płomyki nie uszkadzające rośliny. Ponadto dyptam jesionolistny nie występuje ani w Egipcie, ani na Półwyspie Arabskim.

Dyptam

Dyptam

Dyptam

Dyptam

Dyptam

Dyptam