| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi

O autorze

Napisz do mnie


 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Poprawny CSS!

Wpisy z tagiem: rdestowiec

środa, 09 listopada 2016

W połowie września na łąkowym rdestowcu biesiadowało mnóstwo owadów. Moją szczególną uwagę zwróciła duża pomarańczowo-żółta mucha z licznymi kolcami. Wydaje mi się, że to mogła być rączyca rdzawa.

Mucha

Mucha

poniedziałek, 10 października 2016

W Ogrodzie Botanicznym UKW rośnie rdestowiec ostrokończysty. Zaliczany jest on do obcych gatunków inwazyjnych, szczególnie ekspansywnych, które opanowują siedliska rodzimej roślinności. Pochodzi z południowej Azji. Pierwotny jego zasięg obejmował Japonię, Koreę i Tajwan, jak również północne Chiny. W Europie pojawił się w 1825 roku i samorzutnie rozprzestrzenił się w środowisku. Obecnie występuje dość pospolicie w całej Polsce i coraz bardziej rozprzestrzenia się. Uważany jest za gatunek niepożądany w środowisku naturalnym. Zalecane jest usuwanie go przed okresem kwitnienia i późniejsze niszczenie mechaniczne, ponieważ łatwo odrasta. Bezwzględnie powinien być usuwany z obszarów chronionej przyrody.

Rdestowiec

Rdestowiec

Rdestowiec

Rdestowiec

piątek, 04 marca 2016

We wrześniu na rdestowcu zauważyłam kilka biedronek azjatyckich. Biesiadowały na kwiatkach i odpoczywały po konsumpcji na liściach. Nie zauważyłam tam żadnych mszyc, więc biedronki najwidoczniej posilały się pyłkiem. Może to były wegetarianki.

Biedronka

Biedronka

Biedronka

Biedronka

Biedronka

niedziela, 13 grudnia 2015

Pod koniec września pokazywałam kwiaty rdestowca ostrokończystego. Ich pyłek bardzo smakował licznym padlinówkom. Po obiadku odpoczywały na słonecznych listkach.

Mucha

Mucha

Mucha

Mucha

Mucha

sobota, 26 września 2015

Na mojej osiedlowej łące rosną dwa krzewy o kulistym pokroju, czerwonych gałązkach i liściach przypominających lilakowe, ale większych i jaśniejszych. Jeden ma ponad 2 metry, a drugi półtory metra wysokości. Od wiosny obserwowałam je, bo byłam ciekawa, czy i jak zakwitną. W tym tygodniu przeżyłam wielkie zaskoczenie, gdy zobaczyłam mnóstwo białych kwiatostanów o drobnych kwiatkach i zapachu podobnym do woni kwiatów bluszczu.  Wokół nich fruwały ogromne ilości much, bzygów, os, klecanek, kilka pszczół i jeden szerszeń. Na liściach i na gałązkach siedziały liczne biedronki azjatyckie.

P.S. Dzisiaj byłam w Ogrodzie Botanicznym UKW. Tam też rosną i kwitną te krzewy. Obok stała tablica informacyjna o roślinach inwazyjnych. Wymieniono m.in. rdestowiec ostrokończysty.

?

?

?

?

?