| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi

O autorze

Napisz do mnie


 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Poprawny CSS!

Wpisy z tagiem: Heptakodium

wtorek, 31 stycznia 2017

Było upalne wrześniowe popołudnie. Pszczółka Maja wybrała się na długi spacer. W końcu zmęczyła się intensywnym fruwaniem i zapragnęła ochłodzić się trochę. Zajrzała do ulubionej lodziarni, gdzie kupiła sobie lody o smaku waniliowym.

Pszczoła na Heptakodium

Pszczoła na Heptakodium

Pszczoła na Heptakodium

czwartek, 17 grudnia 2015

W zeszłym roku pokazywałam pierwszy raz miododajne kwiaty Heptakodium chińskiego oraz biesiadujące na nich owady. W tym roku pod koniec września spotkałam sporo bzygów i kilka pszczółek na tym krzewie.

Bzyg

Bzyg

Bzyg

Pszczoła

poniedziałek, 22 grudnia 2014

Kilka tygodni temu pokazywałam kwiatki Heptakodium chińskiego z Ogrodu Botanicznego UKW. Ważną ich cechą jest miododajność. Na dowód tego prezentuję dwa owady przyłapane w październiku. 

Heptakodium chińskie

Heptakodium chińskie

niedziela, 30 listopada 2014

W bydgoskim botaniku rośnie unikat na wielką skalę. Heptakodium chińskie (Heptacodium miconioides) to bardzo rzadki okaz pochodzący z Chin, gdzie znajduje się na liście gatunków zagrożonych wymarciem. Został odkryty na początku XX wieku w zachodnich Chinach przez podróżnika Ernesta Wilsona. Do lat osiemdziesiątych krzew nie rozpowszechnił się. Dopiero w 1981 roku podczas wyprawy chińsko-amerykańskiej znaleziono jeden okaz, od którego wywodzą się wszystkie egzemplarze rosnące w ogrodach botanicznych świata. Do Polski został sprowadzony po raz pierwszy przez Andrzeja Marczewskiego w połowie lat 80. zeszłego wieku do Ogrodu Botanicznego w Powsinie. Roślina jest odporna na nasze warunki klimatyczne i łatwa w uprawie. W Polsce dopiero zaczyna zdobywać popularność. Krzew jest duży i szybko rośnie, w naszym klimacie osiąga wysokość do około 5 m. Roślina jest cenna ze względu na późny okres kwitnienia i złotawe zabarwienie liści w porze jesiennej. W miarę upływu lat tworzy formy drzewkowate, kilkupniowe o wyprostowanym pokroju. Cechą charakterystyczną dla gatunku jest łuszcząca się jasna kora oraz jajowate liście z zaostrzonym wierzchołkiem, na których obok nerwu głównego, po obu jego stronach przebiegają dwa równoległe nerwy. Kwiaty białe, drobne, czteropłatkowe, przyjemnie pachnące, pojawiają się we wrześniu. Umieszczone są w gęstych wiechach na końcach pędów. Wewnątrz wiechy kwiaty zebrane są w okółki, zwykle po 7 sztuk, stąd angielska nazwa rośliny brzmi "Seven Son Flower". Zaraz po przekwitnięciu pojawiają się bardzo dekoracyjne owoce - drobne torebki z wydłużonymi, różowymi lub purpurowymi działkami kielicha, przypominające kwiaty. W naszych warunkach klimatycznych owoce dojrzewają nieraz przed mrozami. Warto dodać, że Heptakodium jest cenną rośliną pszczelarską. Można obejrzeć ją w arboretum w Rogowie oraz w Powsinie i Wojsławicach.

Heptakodium chińskie

Heptakodium chińskie