| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi

O autorze

Napisz do mnie


 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Poprawny CSS!

Wpisy z tagiem: magnolia

piątek, 19 maja 2017

Gdy tydzień temu byłam w Ogrodzie Botanicznym UKW, trafiłam na początkową fazę kwitnienia magnolii brooklińskiej 'Woodsman'. Jej kwiaty fotografowałam także w minionych latach, ale wtedy nie znałam nazwy, bo nie było plakietki informacyjnej. W czwartek 18 maja podczas zwiedzania Botanika z przewodnikiem z okazji 'Fascynującego Dnia Roślin' ponownie odwiedziłam tę magnolię. Dowiedziałam się, że jej kwiaty są jadalne. Pani Kierownik zerwała kilka płatków i dała do zjedzenia zwiedzającym. W smaku przypominały cykorię z nutą orzechową.

Ze względu na kolorystykę kwiatostanów jest to zupełnie niepowtarzalna odmiana magnolii. Kwiaty są bardzo dekoracyjne i stanowią kombinację koloru żółtego, zielonego, różowego i purpurowego. Pojawiają się na drzewie stosunkowo późno na przełomie maja i czerwca. Czterokolorowy kielich ma 12-15 cm długości i 5-6 cm szerokości. Zewnętrzne płatki są zielone, kolejne przechodzą w róż z fioletem; ich powierzchnia wewnętrzna jest zazwyczaj żółtawa. Przemieszanie barw nie zawsze jest jednakowe i można przyjąć tezę, że nie ma dwóch identycznych kwiatów na jednym drzewie.

Magnolia brooklynensis 'Woodsman' to duży krzew lub małe drzewo, w naszych warunkach klimatycznych osiągające ok. 4-5 metrów. Posiada luźny pokrój, początkowo wyprostowany, z wiekiem lekko stożkowy. Liście jasnozielone i błyszczące mają eliptyczno-jajowaty kształt i ok. 20 cm długości. Ulistnienie drzewa jest średnie.

Odmiana została wyhodowana przez amerykańskiego hodowcę JC Mc Daniel Urbana z Illinois, poprzez skrzyżowanie dwóch odmian magnolii M. acuminata x M. liliiflora i wprowadzona do handlu w 1975 roku. Do Europy sprowadzono ją stosunkowo niedawno. Znana jest głównie w Wielkiej Brytanii, w Polsce praktycznie nie występuje.

Magnolia

Magnolia

Magnolia

Magnolia

Magnolia

Magnolia

Magnolia

wtorek, 09 maja 2017

Na działce przy mojej ulicy rośnie od kilku lat kilkumetrowa magnolia kwitnąca na żółto. Wydaje mi się, że jest to magnolia brooklińska. Niestety nie umiem powiedzieć, jaka odmiana, ponieważ jest ich ponad  20. W Polsce pojawiły się w sprzedaży dopiero po 2000 roku. Najpopularniejsza jest 'Elizabeth' i 'Yellow Bird'. Obie odporne na mróz. Inne odmiany z tej samej grupy to: 'Goldfinch', 'Golden Gift', 'Golden Sun', 'Ivory Chalice', 'Legend', 'Sundance', 'Sun Ray', 'Yellow Fever', 'Yellow Garland'. Niektóre z nich mogą dorastać do 15 m wysokości.

Magnolia

Magnolia

Magnolia

Magnolia

Magnolia

niedziela, 24 kwietnia 2016

Kilka dni temu udało mi się odwiedzić po dwuletniej przerwie magnolie na Sielance.

Magnolia

Magnolia

Magnolia

Magnolia

Magnolia

Magnolia

piątek, 01 maja 2015

Gdy byłam w kwietniu w Ogrodzie Botanicznym, zauważyłam na płatku magnolii niedużego owada. Wyglądał na bardzo zmęczonego albo chorego. Odniosłam wrażenie, jakby leżał na łóżku szpitalnym. Przez dłuższy czas nie ruszał się w ogóle. Potem próbował schować się w cieniu, ale przesunął się zaledwie kilka milimetrów.

?

?

Dzięki blogowiczce Radzido dowiedziałam się, że jest to muchówka z rodziny wyślepkowatych (Conopidae), być może z rodzaju Myopa.

wtorek, 21 kwietnia 2015

Magnolia gwiaździsta z Ogrodu Botanicznego UKW.

Magnolia

Magnolia

Magnolia

Magnolia

Magnolia

Magnolia

piątek, 20 marca 2015

Wczoraj udałam się do Ogrodu Botanicznego UKW. Znalazłam sporo przejawów Wiosny, choć tamtejsza przyroda nie ożywiła się tak mocno jak na moim osiedlu. Najbardziej zaskoczyły mnie rozpęknięte pąki kwiatowe magnolii gwiaździstej (Magnolia stellata).

Magnolia

Magnolia

Magnolia

Magnolia

poniedziałek, 28 października 2013

Niedawno spotkałam na sąsiednim osiedlu koło bloku ładną jesienną magnolię japońską lub gwiaździstą. Miała dużo owłosionych pączków. Ich widok nie zdziwił mnie, bo kilka razy widziałam takie jesienią. Natomiast pierwszy raz trafiłam na bardzo ciekawe nasionka magnoliowe.

Magnolia

Magnolia

środa, 08 maja 2013

Wczoraj zajrzałam na bydgoską Sielankę, żeby uwiecznić magnolie, które rosną tam w kilku ogrodach willowych. Jest to największe skupisko tych drzewek w Bydgoszczy. W ciągu kilkunastu minut spotkałam 10 magnolii z różowymi, purpurowymi i białymi kwiatami. Niestety pogoda nie sprzyjała podczas fotografowania. Przez chwilę kropił nawet deszcz.

Magnolia pośrednia

Magnolia pośrednia

Magnolia pośrednia

wtorek, 23 kwietnia 2013

Dzisiaj mój blog obchodzi pierwsze urodziny. Rok temu o tej porze zaczęły już kwitnąć wiśnie japońskie, śliwy czerwonolistne i magnolie. Szkoda, że teraz nie ma jeszcze tych kwiatków.

Wiśnia japońska

Śliwa czerwonolistna

Magnolia pośrednia

sobota, 29 grudnia 2012

W bydgoskim botaniku rośnie ciekawy gatunek drzewa z rodziny magnoliowatych. Jest to magnolia parasolowata. Ma bardzo duże liście o długości do 60 cm oraz duże, kremowe kwiaty o średnicy do 25 cm. Pojawiają się od czerwca do początku lipca, po rozwoju liści. Owoce przypominają trochę szyszki.

Magnolia

Magnolia

Magnolia

poniedziałek, 23 kwietnia 2012

W końcu zrobiło się bardzo kolorowo! W miniony weekend w ogrodach na bydgoskiej Sielance znalazłam kwitnące wiśnie japońskie i śliwy czerwonolistne. Tylko magnolie, zrażone niedawnymi przymrozkami, niechętnie rozkwitają...

Kwiaty wiśni japońskiej

Kwity śliwy czerwonolistnej

Pączek magnolii pośredniej