| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi

O autorze

Napisz do mnie


 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Poprawny CSS!

Wpisy z tagiem: nieszpułka

czwartek, 18 czerwca 2015

Pod koniec maja w Ogrodzie Botanicznym trafiłam na kwitnącą nieszpułkę zwyczajną. Jej owoce prezentowałam jesienią 2013 roku.

Nieszpułka

Nieszpułka

Nieszpułka

Nieszpułka

niedziela, 15 grudnia 2013

Pod koniec października po raz drugi tej jesieni obejrzałam w Ogrodzie Botanicznym UKW owoce nieszpułki. Jeden z nich okazał się dobrym schronieniem dla biedronki siedmiokropki.

Nieszpułka

Nieszpułka

Nieszpułka

piątek, 11 października 2013

W Ogrodzie Botanicznym UKW natknęłam się na nieduże drzewko z bardzo oryginalnymi owocami. To nieszpułka zwyczajna - nieszpułka jadalna (Mespilus germanica), która należy do rodziny różowatych (Rosaceae). Naturalnie rośnie w Azji Środkowej i Mniejszej oraz na Kaukazie. Była uprawiana już 3000 lat temu na terytorium dzisiejszego Iranu. Później uprawą zajęli się także starożytni Grecy, od nich przejęli ją starożytni Rzymianie. Już ponad 2000 lat temu wprowadzona została przez Rzymian do uprawy w południowo-zachodniej Francji i rejonu Niemiec. W XVII-XVIII w. zainteresowanie tymi owocami zaczęło maleć i obecnie są mało popularne.

Nieszpułka zwyczajna to krzew lub małe drzewo dorastające do 3-5 m. Ma ciekawy  pokrój, tworzy szeroką, przeważnie nisko osadzoną parasolowatą koronę. Liście są duże, lancetowate, zielone z połyskiem lub żółto, srebrno paskowane, drobno piłkowane, od spodu biało omszone, przebarwiające się jesienią na żółto. Miododajne kwiaty są samopylne, duże, do 5 cm średnicy, 5-płatkowe, białe lub kremowe, wyrastające pojedynczo na szczycie prawie wszystkich pędów. Zakwitają na przełomie maja i czerwca, co jest korzystne w naszych warunkach, bo  pozwala uniknąć uszkodzeń wywołanych wiosennymi przymrozkami. Nieszpułka rodzi kuliste lub gruszkowate owoce średnicy do 4 cm, z zachowanymi działkami kielicha na wierzchołku, które nie zasychają po kwitnieniu. Rozwijają się z owocami, u niektórych odmian osiągając do 3 cm długości. Owoce są małe, barwy zielonożółtej lub brązowej, czasami z niewielkim czerwonym rumieńcem, przypominają małe jabłka lub dzikie gruszki. Są twarde i cierpkie, nie nadają się do jedzenia prosto z drzewa. Zbiera się je po opadnięciu liści, tuż przed przymrozkami lub zaraz po pierwszych przymrozkach i przechowuje w chłodnym miejscu. Miąższ dojrzałych owoców jest ciemny i konsystencją przypomina pieczone jabłko, ma słodko-kwaśny smak i intensywny aromat. Zawiera znaczne ilości garbników wspomagających pracę jelit, cukrów, kwasów organicznych, pektyn, soli mineralnych oraz witaminy C, przez co są cennym urozmaiceniem diety. Owoce można spożywać na surowo lub w postaci przetworzonej jako główny składnik lub dodatek do dżemów, konfitur czy kompotów. W zielarstwie służy do leczenia nieżytów jelit. Dawniej nieszpułkę uprawiano w Europie środkowej i południowej razem z winoroślą. Owoce zbierano tak jak tarninę i inne dzikie śliwy po przymrozkach. Wyrabiano z nich wina, syropy i marmolady, często ze śliwami i czarnym bzem.

Nieszpułka

Nieszpułka

Nieszpułka