| < Wrzesień 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Tagi

O autorze

Napisz do mnie


 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Poprawny CSS!

Wpisy z tagiem: pięknotka

czwartek, 01 grudnia 2016

Listopadowe owoce pięknotki wyglądają tak samo pięknie jak latem.

Pięknotka

Pięknotka

Pięknotka

Pięknotka

sobota, 23 stycznia 2016

Lipcowe kwiaty i styczniowe owoce pięknotki Bodiniera z Ogrodu Botanicznego UKW.

Pięknotka

Pięknotka

Pięknotka

Pięknotka

Pięknotka

sobota, 04 kwietnia 2015

Takie piękne jajeczka znalazłam w Ogrodzie Botanicznym. Proszę, częstujcie się. Wszystkim życzę smacznego jaka!

Pięknotka

Pięknotka

Pięknotka

sobota, 11 października 2014

W OB UKW krzewy pięknotki znowu obrodziły obficie. Owoce będą łakomym kąskiem dla wielu ptaków zimujących w Polsce. Szkoda, że dla ludzi te śliczne groszki są niejadalne.

Pięknotka

Pięknotka

Pięknotka

piątek, 15 listopada 2013

Już wiem, skąd bierze się kolor denaturatu. Pamiętacie sfotografowane pod koniec września owocki pięknotki w Ogrodzie Botanicznym UKW, które pokazałam na początku października? Wtedy były ciemnoróżowe. Trzy tygodnie później miały zupełnie inny kolor: sino-fioletowy. Wyglądały bardzo dziwnie i mocno rzucały się w oczy wśród bezlistnych gałązek. Od razu skojarzyły mi się z denaturatem. Zawsze przerażała mnie ta mikstura, głównie ze względu na trupią czaszkę umieszczoną na butelce. Poza tym mam związane z nią niemiłe wspomnienie z dzieciństwa. W wieku kilku lat miałam bardzo mocną i długotrwałą grypę. Babcia postanowiła postawić mi bańki. Gdy opowiedziała, na czym to polega, strasznie wystraszyłam się. Wieczorem schowałam się za szafę w pokoju. Cała rodzina szukała mnie przez długi czas. W końcu młodsza siostra na mnie trafiła. Niestety nie wywinęłam się od baniek. Potem miałam na plecach okropne czarne koła. Na szczęście w końcu wyzdrowiałam.

Pięknotka

Pięknotka

Pięknotka

wtorek, 08 października 2013

W Ogrodzie Botanicznym UKW rośnie kilka krzewów pięknotki Bodiniera odmiana 'Profusion' (Callicarpa Bodinieri). Nazwa rodzajowa 'Calicarpa' to w języku greckim 'piękne owoce'. Natomiast nazwa gatunku pochodzi od nazwiska Emila Marie Bodinier (1842-1901), francuskiego misjonarza w Chinach, którzy po raz pierwszy opisał roślinę i przywiózł ją do Europy.

Oglądałam te krzewy kilka razy w zeszłym roku, ale nie widziałam wtedy kwiatów ani owoców. W tym roku pod koniec września udało mi się zobaczyć pierwszy raz owocostany o pięknym, fioletowym zabarwieniu. Dojrzewają od końca września do listopada, mają około 3-5 mm średnicy i są bardzo dekoracyjne. Pojawiają się w dużych ilościach po długim i słonecznym lecie oraz przy odpowiedniej wilgotności gleby. Odmiana 'Profusion' owocuje szczególnie obficie, owoce są zebrane razem po 30-40 sztuk. Długo utrzymują się na krzewach i szczególnie pięknie kontrastują z przebarwiającymi się na żółto i czerwono liśćmi. Odmiana dorasta do 2 metrów wysokości. Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia. Kwiatostany składają się z drobnych, różowych i owłosionych kwiatów. Gdy byłam w OB w połowie lipca, to widziałam jedynie pączuszki. Mam nadzieję, że w przyszłym roku trafię na rozwinięte kwiatki. 

Pięknotka

Pięknotka

Pięknotka