| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi

O autorze

Napisz do mnie


 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Poprawny CSS!

Wpisy z tagiem: pięknotka

czwartek, 26 października 2017

W Ogrodzie Botanicznym UKW rosną krzewy pięknotki rozwidlonej odmiany miniaturowej "Issai", która pochodzi z Japonii. Są niższe od bardziej znanej i częściej uprawianej w kraju pięknotki Bodiniera. Dorastają do 1,5 metra wysokości. Tworzą początkowo wyprostowane i fioletowe, a później przewieszające się, prawie nagie pędy. Liście mają od 3 do 8 cm długości, są jajowato-lancetowate, grubo ząbkowane. Kwiaty są drobne, mają różowe płatki i 5 mm długości pręciki zwieńczone żółtymi woreczkami pyłkowymi. Kwiaty rozwijają się w sierpniu. Purpurowofioletowe, kuliste i błyszczące owoce mają wielkość ziarenek pieprzu. Zebrane są w krótkie, wierzchotkowate owocostany równomiernie rozmieszczone na pędach. Owoce dojrzewają we wrześniu i październiku. Pozostają na krzewach jeszcze długo po opadnięciu liści. 

Pięknotka

Pięknotka

Pięknotka

Pięknotka

czwartek, 01 grudnia 2016

Listopadowe owoce pięknotki wyglądają tak samo pięknie jak latem.

Pięknotka

Pięknotka

Pięknotka

Pięknotka

sobota, 23 stycznia 2016

Lipcowe kwiaty i styczniowe owoce pięknotki Bodiniera z Ogrodu Botanicznego UKW.

Pięknotka

Pięknotka

Pięknotka

Pięknotka

Pięknotka

sobota, 04 kwietnia 2015

Takie piękne jajeczka znalazłam w Ogrodzie Botanicznym. Proszę, częstujcie się. Wszystkim życzę smacznego jaka!

Pięknotka

Pięknotka

Pięknotka

sobota, 11 października 2014

W OB UKW krzewy pięknotki znowu obrodziły obficie. Owoce będą łakomym kąskiem dla wielu ptaków zimujących w Polsce. Szkoda, że dla ludzi te śliczne groszki są niejadalne.

Pięknotka

Pięknotka

Pięknotka

piątek, 15 listopada 2013

Już wiem, skąd bierze się kolor denaturatu. Pamiętacie sfotografowane pod koniec września owocki pięknotki w Ogrodzie Botanicznym UKW, które pokazałam na początku października? Wtedy były ciemnoróżowe. Trzy tygodnie później miały zupełnie inny kolor: sino-fioletowy. Wyglądały bardzo dziwnie i mocno rzucały się w oczy wśród bezlistnych gałązek. Od razu skojarzyły mi się z denaturatem. Zawsze przerażała mnie ta mikstura, głównie ze względu na trupią czaszkę umieszczoną na butelce. Poza tym mam związane z nią niemiłe wspomnienie z dzieciństwa. W wieku kilku lat miałam bardzo mocną i długotrwałą grypę. Babcia postanowiła postawić mi bańki. Gdy opowiedziała, na czym to polega, strasznie wystraszyłam się. Wieczorem schowałam się za szafę w pokoju. Cała rodzina szukała mnie przez długi czas. W końcu młodsza siostra na mnie trafiła. Niestety nie wywinęłam się od baniek. Potem miałam na plecach okropne czarne koła. Na szczęście w końcu wyzdrowiałam.

Pięknotka

Pięknotka

Pięknotka

wtorek, 08 października 2013

W Ogrodzie Botanicznym UKW rośnie kilka krzewów pięknotki Bodiniera odmiana 'Profusion' (Callicarpa Bodinieri). Nazwa rodzajowa 'Calicarpa' to w języku greckim 'piękne owoce'. Natomiast nazwa gatunku pochodzi od nazwiska Emila Marie Bodinier (1842-1901), francuskiego misjonarza w Chinach, którzy po raz pierwszy opisał roślinę i przywiózł ją do Europy.

Oglądałam te krzewy kilka razy w zeszłym roku, ale nie widziałam wtedy kwiatów ani owoców. W tym roku pod koniec września udało mi się zobaczyć pierwszy raz owocostany o pięknym, fioletowym zabarwieniu. Dojrzewają od końca września do listopada, mają około 3-5 mm średnicy i są bardzo dekoracyjne. Pojawiają się w dużych ilościach po długim i słonecznym lecie oraz przy odpowiedniej wilgotności gleby. Odmiana 'Profusion' owocuje szczególnie obficie, owoce są zebrane razem po 30-40 sztuk. Długo utrzymują się na krzewach i szczególnie pięknie kontrastują z przebarwiającymi się na żółto i czerwono liśćmi. Odmiana dorasta do 2 metrów wysokości. Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia. Kwiatostany składają się z drobnych, różowych i owłosionych kwiatów. Gdy byłam w OB w połowie lipca, to widziałam jedynie pączuszki. Mam nadzieję, że w przyszłym roku trafię na rozwinięte kwiatki. 

Pięknotka

Pięknotka

Pięknotka