| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi

O autorze

Napisz do mnie


 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Poprawny CSS!

Wpisy z tagiem: wiśnia

sobota, 13 maja 2017

Tej wiosny pięknie zakwitły wiśnie japońskie (piłkowane) odmiana 'Kanzan' i 'Amonogawa' w Ogrodzie Botanicznym UKW oraz w Parku Ludowym. Kilka drzewek tej drugiej odmiany  znalazłam na początku maja koło nowego bloku przy mojej ulicy.

Wiśnia piłkowana

Wiśnia piłkowana

Wiśnia piłkowana

Wiśnia piłkowana

Wiśnia piłkowana

Wiśnia piłkowana

Wiśnia piłkowana

Wiśnia piłkowana

Wiśnia piłkowana

piątek, 06 maja 2016

Wiśnie piłkowane (japońskie) są dość rzadko sadzone w polskich ogródkach. Ich namiastką mogą być popularne migdałki (migdałowce) trójklapowe.

Wiśnia piłkowana

Wiśnia piłkowana

Migdałowiec trójklapowy

Migdałowiec trójklapowy

Dwa pierwsze zdjęcia wiśni japońskiej zrobiłam na bydgoskiej Sielance, a migdałka sfotografowałam w Ogrodzie Botanicznym UKW.

niedziela, 09 sierpnia 2015

Witam po dłuższej przerwie urlopowo-wyjazdowej. Wracam do w miarę regularnego blogowania. Mam nadzieję, że nie zmogą mnie okrutne upały panujące w Bydgoszczy.

Wiosną pokazywałam kilka razy kwiaty wiśni wonnej (antypki). W lipcu na osiedlowej łące znalazłam dojrzewające owoce, które z upływem czasu zabarwiają się na czarno. Mają ok.1 cm średnicy oraz cienki i bardzo kwaśny miąższ. Nasiona wydzielają bardzo silny aromat przypominający zarówno gorzkie migdały i wiśnie. W krajach południowo-wschodniej Europy i w Turcji antypka uprawiana jest jako roślina przyprawowa. Pestki po wysuszeniu i zmiażdżeniu stosowane są jako przyprawa do wyostrzenia smaku wyrobów cukierniczych. 

Wiśnie

Wiśnie

Wiśnie

Wiśnie

poniedziałek, 20 lipca 2015

Na mojej osiedlowej łące rośnie kilkanaście dużych drzewek wiśniowych. W tym roku ładnie obrodziły. Widziałam, że przypadkowi przechodnie zrywali i zjadali owocki. Pewnie były apetyczne, skoro wśród liści wisiało dużo samych ogonków. Mnie zainteresowały tylko jako obiekty fotograficzne.

Wiśnie

Wiśnie

Wiśnie

Wiśnie

niedziela, 04 maja 2014

Na moim osiedlu w kilku miejscach rosną kilkumetrowe, rozłożyste drzewa obsypane obficie białym, bardzo mocno pachnącym kwieciem. Gałązki są wiotkie i zwisają ku dołowi. Kwiatki mają mniej więcej 1 cm średnicy. Listki kształtem przypominają gruszowe, ale są od nich dwa razy mniejsze. Jesienią pojawiają się bardzo ciemne, maluteńkie, jajowate owoce. Może ktoś zna nazwę tego drzewa? Dodam, że o tej porze roku słodka woń kwiatów przyciąga liczne i bardzo różne owady. Wczoraj pokazywałam biedronkę pośród tych kwiatków. Inne robaczki zaprezentuję w kolejnych odcinkach.

Kwiaty

Kwiaty

Kwiaty

W mojej galerii na Fotoforum można zobaczyć szersze ujęcie.

P.S. Wydaje mi się, że to jest wiśnia wonna (antypka).

czwartek, 23 maja 2013

Tej wiosny spotkałam dużo kwitnących wiśni japońskich (piłkowanych). Dwa duże drzewa rosną na bydgoskiej Sielance, trzy w Ogrodzie Botanicznym i kilka w Parku Ludowym. Oprócz tego znalazłam jedno nieduże drzewko w ogródku przyblokowym na moim osiedlu. To ostatnie zakwitło wyjątkowo obficie. Kwiatki wyglądały jak falbaniaste spódniczki.

Wiśnia japońska

Wiśnia japońska

Wiśnia japońska

wtorek, 23 kwietnia 2013

Dzisiaj mój blog obchodzi pierwsze urodziny. Rok temu o tej porze zaczęły już kwitnąć wiśnie japońskie, śliwy czerwonolistne i magnolie. Szkoda, że teraz nie ma jeszcze tych kwiatków.

Wiśnia japońska

Śliwa czerwonolistna

Magnolia pośrednia

poniedziałek, 23 kwietnia 2012

W końcu zrobiło się bardzo kolorowo! W miniony weekend w ogrodach na bydgoskiej Sielance znalazłam kwitnące wiśnie japońskie i śliwy czerwonolistne. Tylko magnolie, zrażone niedawnymi przymrozkami, niechętnie rozkwitają...

Kwiaty wiśni japońskiej

Kwity śliwy czerwonolistnej

Pączek magnolii pośredniej