| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi

O autorze

Napisz do mnie


 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Poprawny CSS!

Wpisy z tagiem: oczar

poniedziałek, 19 lutego 2018

W niedzielę odwiedziłam znajome oczary na Starym Rynku w Bydgoszczy. Zakwitły już na całego. Niestety pogoda nie dopisała podczas fotografowania. Poza tym nie mogłam podejść do nich blisko, ponieważ wokół krzewów było bardzo grząsko.

Oczar

Oczar

niedziela, 26 lutego 2017

W sobotę zajrzałam do znajomych oczarów. Na obu krzewach wisiało mnóstwo wstążeczek.

Oczar

Oczar

Oczar

Oczar

czwartek, 16 lutego 2017

Wczoraj przed południem poszłam specjalnie na bydgoski Stary Rynek, aby przekonać się, czy dwa znajome oczary już rozkwitły. Wcześniej widziałam je 4 lutego. Miały tylko pączki. Teraz na japońskim było sporo żółtych kwiatków, a czerwony oczar pośredni jeszcze spał. W sumie nie dziwota, bo ostatnie mrozy nie sprzyjały przebudzeniu. Dopiero od wczorajszego popołudnia temperatura podskoczyła do kilku stopni i śnieg zaczął szybko topnieć. Dzisiaj prawie wszędzie zniknął i poczułam w końcu powiew przedwiośnia.

Oczar

Oczar

niedziela, 14 lutego 2016

W zeszłym roku 27-go lutego trafiłam przypadkowo na przekwitające oczary koło ratusza bydgoskiego. Wczoraj udało mi się zobaczyć je ponownie i sfotografować w pełni rozkwitu. Wyglądały czarująco. Niestety znajdowały się pomiędzy wielkimi, płożącymi żywotnikami. Nie mogłam zblizyć się do nich na odegłość mniejszą niż 2 metry.

Oczar

Oczar

czwartek, 27 lutego 2014

Wczoraj wybrałam się specjalnie do ogrodu w centrum miasta, gdzie rośnie jedyny znany mi oczar pośredni. W zeszłym  roku trafiłam przypadkowo na ten krzew 18-go kwietnia. Niestety kwiatki były prawie zupełnie uschnięte. Teraz wydawało mi się z daleka, że gałązki nie miały w ogóle kwiatów. Dopiero z odległości dwóch metrów zauważyłam niepozorne pajączki z żółto-czerwonymi nóżkami i bordowo-brązowymi odwłokami. Przez niecały rok zdołałam zapomnieć, jakie one są maluteńkie!

Oczar

Oczar

Oczar

Oczar

poniedziałek, 10 lutego 2014

Na zakończenie zimowej sesji botanicznej prezentuję maciupeńkie kwiatuszki oczaru wirginijskiego. Niestety zgubiły już tasiemkowe płatki, które miały, gdy fotografowałam krzew w październiku.

Oczar

Oczar

Oczar

niedziela, 19 stycznia 2014

Oczar wirginijski z Ogrodu Botanicznego UKW.

Oczar

Oczar

piątek, 18 stycznia 2013

Zima ciągle sroży się. Mróz i śnieg nie chcą ustąpić. Niebo od tygodnia zasnute chmurami. Trzeba pocieszyć się słonecznym, jesiennym wspomnieniem. 

W październiku w ogrodzie botanicznym trafiłam na nieduży, młody krzew oczaru omszonego (Hamamelis mollis). Jest to najcenniejszy gatunek oczaru. Jego ojczyzną jest wschodnia Azja. Dorasta do 5 metrów wysokości. Młode pędy są gęsto omszone. Największą ozdobą oczaru są złocisto-czerwone, słodko pachnące kwiaty, które wyrastają na pędach dwuletnich lub starszych i pojawiają się od stycznia do marca. Mogą rozwijać się nawet pod śniegiem. Liście przebarwiają się jesienią na kolor żółto-złoty. Podobne są do leszczyny. Z liści i kory sporządza się nalewki, wyciągi alkoholowe, maści i żele, które mają działanie ściągające, przeciwkrwotoczne, przyspieszają gojenie się ran, zmniejszają opuchliznę i leczą zmiany skórne.

W Anglii oczar nazywany jest "leszczyną czarownicy", w Niemczech "orzechem czarnoksięskim", w Ameryce Północnej "złotem Indian". 

Oczar omszony

Oczar omszony

INFO: Florlang + Ogród i Dom.

poniedziałek, 22 października 2012

Kolejna egzotyczna roślina z Ogrodu Botanicznego UKW to oczar wirginijski (Hamamelis virginiana). Pochodzi ze wschodnich stanów USA i z Kanady. W Polsce jest uprawiany w parkach i ogrodach. Jest to niewysokie drzewo lub krzew. Najczęściej występuje jako wyprostowany rozłożysty krzew dochodzący do 3 metrów wysokości. Jeśli występuje jako drzewo, to osiąga wysokość do 6 metrów.

Późną jesienią i wczesną zimą pojawiają się silnie pachnące, niewielkie, żółte kwiaty zebrane w główki. Składają się z tasiemkowatych płatków, skręconych lub wyprostowanych. Kwiaty są bardzo charakterystyczne i niezmiernie oryginalne. Wytrzymują mrozy nawet do -12'C. W czasie mrozu płatki zwijają się do środka i rozwijają ponownie przy plusowej temperaturze. Czynność ta może być powtarzana przez roślinę kilkakrotnie.

Karbowane liście mają eliptyczny kształt i długość 8-15 cm. Jesienią przebarwiają się na piękne żółte barwy.

Oczar wirginijski

Oczar wirginijski