| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Tagi

O autorze

Napisz do mnie


 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Poprawny CSS!

Wpisy z tagiem: kaktus

wtorek, 01 marca 2016

Na początku zeszłego roku podczas wyprzedaży skusiłam się na zakup malutkiego kaktusa bożonarodzeniowego. Jego marny wygląd był adekwatny do niskiej ceny. Pomyślałam, że nie stracę dużo pieniędzy, jeśli nie dam rady go odratować. Tego samego dnia przesadziłam roślinkę do nowej, większej doniczki. Zaczęłam podlewać naturalnym nawozem.  Dokładnie rok temu rozkwitły dwa pierwsze kwiatki. Kilka kolejnych pojawiało się jeszcze w ciągu miesiąca. Jednak to było nic w porównaniu do obecnego sezonu. Grudnik zaczął kwitnąć już na początku listopada i robi to nieustająco aż do dzisiaj. Cały czas wypuszcza nowe pączki. Najwidoczniej trafiłam na magiczny okaz!

Kaktus

Kaktus

sobota, 22 listopada 2014

Jak pewnie pamiętacie, w Ogrodzie Botanicznym UKW rośnie opuncja. W październiku zerwałam jeden owocek za pomocą rękawiczki skórzanej. Po powrocie do domu oczyściłam go z kolców i przekroiłam. We wnętrzu znalazłam bardzo dużo pestek. Owocek miał dobry smak, ale z powodu małej zawartości miąższu i twardej skóry nie nadawał się za bardzo do spożycia na surowo. Ugotowałam go razem z kompotem malinowym, a potem zjadłam.

Opuncja

Opuncja

Opuncja i winogrono

wtorek, 12 sierpnia 2014

Kilka miesięcy temu pokazywałam owoce opuncji z Ogrodu Botanicznego, a dzisiaj przedstawiam jej delikatne kwiatki.

Opuncja

Opuncja

czwartek, 06 lutego 2014

Pamiętacie jesienne opuncje z Ogrodu Botanicznego UKW? Wczoraj bidulki trzęsły się z zimna i ledwo wystawały spod śnieżnej pokrywy. Jednak bez szwanku przeżyły niedawne siarczyste mrozy.

Opuncja

sobota, 30 listopada 2013

Bzyg napotkany we wrześniu na kaktusowym kwiatku w Ogrodzie Botanicznym UKW.

Bzyg

Bzyg

czwartek, 14 listopada 2013

Pod koniec września w Ogrodzie Botanicznym spotkałam pierwszy raz kwitnącego kaktusa. Niestety nie wiem, jak nazywa się ten okaz, bo nie było tabliczki informacyjnej.

Kaktus

Kaktus

środa, 13 listopada 2013

Nie wiedziałam, że biedronki lubią kaktusy. Sporo ich było na opuncji w Ogrodzie Botanicznym. Nie mam pojęcie, czego szukały wśród kolców. Może to dobre schronienie na zimę?

Biedronka

Biedronka

Biedronka

wtorek, 12 listopada 2013

W 2002 roku w Ogrodzie Botanicznym UKW założono kaktusowy zakątek. Na podwyższonym skalniaku rośnie opuncja brązowokolczasta, zwana też ciemnociernistą (Opuntia phaeacantha). Jest to zimotrwały kaktus pochodzący z Ameryki Północnej. Mrozoodporność przy właściwym podłożu wynosi do -20'C, pod pokrywą śnieżną odpowiednio więcej. Niebezpieczne są mrozy poprzedzone ciepłą i wilgotną pogodą. Mroźna zima stymuluje kwitnienie. Na przełomie czerwca i lipca pojawiają się żółte kwiaty o średnicy 5-7 cm, a jesienią czerwonawe, jadalne owoce. Można spożywać je na surowo lub przetworzone w postaci konfitur, marmolad i soków. Niestety owoce posiadają drobne i niewidoczne, ale drażniące kolce. Człony pędów są jajowate o średnicy 10-15 cm, częściowo leżące na ziemi. Od końca sierpnia tracą jędrność. Proces utraty wody przed zimą odbywa się samoistnie. Roślina marszczy się i pokłada bez względu na to czy pada deszcz, czy jest sucho. Wiosną szybko odzyskuje witalność i przyrastają nowe człony.

Opuncje łatwo krzyżują się, a odmiany są trudne do oznaczenia.

Opuncja

Opuncja