| < Styczeń 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Tagi

O autorze

Napisz do mnie


 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Poprawny CSS!

Wpisy z tagiem: zioła

sobota, 10 września 2016

Pod koniec sierpnia na dużej rabatce koło galerii handlowej znalazłam piegowate szałwie. Kwiaty, które fotografowałam kiedyś w Ogrodzie Botanicznym UKW, nie miały takich białych kropeczek.

Szałwia

Szałwia

Szałwia

wtorek, 21 czerwca 2016

Pewnie nie uwierzycie, ale dopiero dzisiaj uświadomiłam sobie, że nazwa motyla rusałka pokrzywnik pochodzi od pokrzywy. Kilka dni temu zauważyłam go siedzącego właśnie na tej roślinie. Trwało to bardzo długo. Jego ułożenie wskazywało, że składał jajeczka na liściu. Widać je na jednym zdjęciu. Z Wikipedii dowiedziałam się, że gąsienice pokrzywnika żerują w gromadzie na pokrzywie zwyczajnej.

Rusałka pokrzywnik

Rusałka pokrzywnik

Rusałka pokrzywnik

Rusałka pokrzywnik

Rusałka pokrzywnik

wtorek, 07 czerwca 2016

Na rabatce ziołowej w Ogrodzie Botanicznym UKW znalazłam kwitnącą szałwię i jeszcze jedną pięknie pachnącą roślinę z fioletowymi kwiatkami. Może to kocimiętka?

Szałwia

Kocimiętka?

Kocimiętka?

Kocimiętka?

Kocimiętka?

poniedziałek, 11 stycznia 2016

Pewnie każdy z Was zna krwawnik pospolity. Jest to wieloletnia bylina z rodziny astrowatych. W Polsce występuje na całym obszarze, na pastwiskach, łąkach i nieużytkach oraz na polach uprawnych jako chwast. Kwitnie od lipca do października, a czasem nawet dłużej przy dodatnich temperaturach. Kolor naturalny kwiatów to biały lub różowy. Ten drugi występuje rzadziej. Ze względu na oryginalny wygląd rośliny stosuje się ją często do ozdoby ogrodów. Odmiany ogrodowe krwawnika występują również w kolorach jasnoróżowym, ciemnoróżowym, karminowym i różowofiołkowym. Krwawnik jest rośliną leczniczą i kosmetyczną. Ma szerokie działanie przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, bakteriostatyczne i nieznaczne przeciwskurczowe. Wspominał o tym już Hipokrates około połowy IV w.p.n.e. Pierwsze wzmianki drukowane na temat krwawnika pojawiły się w dziele z 1554 roku, którego autorem był flamandzki botanik Carolus Clusius. Surowcem zielarskim są kwiatostany i ziele, które zbiera się w czasie kwitnienia.

Łacińska nazwa rośliny (Achillea) pochodzi od imienia grackiego herosa Achillesa, który miał używać tego ziela do leczenia ran. Znane są też nazwy ludowe: tysiąclist (podlaskie), złocień krwawnik (lubelskie), żeniszek krwawnik (świętokrzyskie).

Krwawnik

Krwawnik

wtorek, 08 września 2015

Nad stawem w Ogrodzie Botanicznym UKW kwitły w połowie lipca wysokie, wiechowate i nieznane mi rośliny. Dokoła nich fruwały muchy i bzygi.

Wiązówka błotna

Wiązówka błotna

piątek, 23 stycznia 2015

W czerwcu na rabatce ziołowej w Ogrodzie Botanicznym spotkałam ciekawą roślinę z żółtymi kwiatkami. Niestety nie było w pobliżu tabliczki informacyjnej. Czy ktoś wie, jaki to okaz?

Zioła

Zioła

Zioła

sobota, 17 stycznia 2015
czwartek, 12 czerwca 2014

W Ogrodzie Botanicznym UKW znajduje się kilka ziołowych rabatek. Moją szczególną uwagę przyciągnęły biało-różowe, okrągłe kwiatostany. Na tabliczce widniała nazwa: cząber. Jednak okazało się, że to macierzanka czyli tymianek. Lubię i często używam tę przyprawę do różnych potraw. Jest to także roślina lecznicza. Stosuje się ją podczas kaszlu, przy dolegliwościach gardła oraz do poprawiania apetytu i trawienia. Podobno jest lekiem na nieśmiałość.

Tymianek

Tymianek

wtorek, 24 grudnia 2013

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę wszelkiego Dobra, Miłości, ciepła i cudownie spędzonego czasu z bliskimi. Niech ten okres Świąt Bożego Narodzenia spowoduje, iż nasze życie stanie się lepsze i radośniejsze. Bądźcie zdrowi, radośni i uśmiechnięci w tym pięknym czasie.

Świątecznie