| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi

O autorze

Napisz do mnie


 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Poprawny CSS!

Wpisy z tagiem: Pnącze

niedziela, 08 lipca 2018

W sobotę kilka godzin spędziłam w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku Myślęcinek. W porze obiadowej zajrzałam do Karczmy Kujawskiej Kummerówka. Czekając na posiłek, obejrzałam letni ogródek. Obok skalniaka zauważyłam dwie donice z niskimi bugenwillami. Miały sporo kwiatków z purpurowymi podsadkami. Pierwszy raz spotkałam te pnącza w moim mieście. W lipcu 2011 roku trafiłam na bugenwille w Wilanowie.

Bugenwilla

Bugenwilla

Bugenwilla

Bugenwilla

środa, 20 czerwca 2018

W Bydgoszczy na Placu Teatralnym stoi pergola zamgławiająca, na której rosną powojniki z purpurowymi kwiatami.

Powojnik

Powojnik

Powojnik

Powojnik

Powojnik

sobota, 19 maja 2018

W październiku pokazywałam na blogu owoce akebii pięciolistkowej (Akebia quinata). Dzisiaj przyszła pora na kwiaty w kilku fazach rozwoju. Kwiaty są rozdzielnopłciowe, jednopienne. Zebrane są w nieduże grona składające się z większych (2-3 cm średnicy), czekoladowo-purpurowych kwiatów żeńskich i mniejszych (0,5-1 cm) różowych kwiatów męskich. Kwiaty wydają lekki korzenny zapach. Rozwijają się w końcu kwietnia i w maju. Połowę zdjęć zrobiłam 12.05.2017 roku, a pozostałe 7 maja b.r. Trafiłam na sprzyjające warunki oświetleniowe pomimo tego, że pnącze znajduje się w cieniu przez większość dnia.

Akebia

Akebia

Akebia

Akebia

Akebia

Akebia

Akebia

Akebia

poniedziałek, 30 października 2017

W zeszłym roku pokazywałam na blogu kwiaty akebii pięciolistkowej z Ogrodu Botanicznego UKW. Tej jesieni udało mi się dwa razy uwiecznić owoce przypominające serdelki. W połowie października z gałęzi zwisał tylko jeden, a reszta już opadła na ziemię i była w stanie rozkładu.

Akebia

Akebia

Akebia

Akebia

Akebia

Akebia

sobota, 02 września 2017

Wiosną w Ogrodzie Botanicznym UKW w najbardziej nasłonecznionym miejscu ustawiono cztery metalowe pergole. Obok nich posadzono cztery gatunki powojników. W sierpniu kwitł jeszcze powojnik 'Duchess of Albany' i powojnik 'Albina Plena'. Wśród gałązek tego drugiego wisiał też jeden puchaty owocostan.

Powojnik

Powojnik

Powojnik

Powojnik

niedziela, 02 lipca 2017

Wiciokrzewy w Ogrodzie Botanicznym UKW.

Wiciokrzew

Wiciokrzew

Wiciokrzew

Wiciokrzew

Wiciokrzew

Wiciokrzew

środa, 12 października 2016

Doszłam do wniosku, że fotografowanie motyli na bluszczu jest bardzo trudnym zajęciem. Motylki okazały się niewdzięcznymi modelami. Siedziały tak wysoko, że nie mogłam zbliżyć się do nich. Większość nie chciała otworzyć skrzydeł, a jeśli któryś to zrobił, to jedynie na ułamek sekundy.

Rusałka pokrzywnik

Rusałka pokrzywnik

Rusałka pawik

Rusałka pawik

Rusałka pawik

Rusałka pawik

piątek, 03 czerwca 2016

Pod koniec maja 2015 roku w ogrodzie botanicznym trafiłam na nieznaną pnącą roślinę, która znajdowała się blisko kokornaka wielkolistnego. Niestety nie znalazłam żadnej tabliczki identyfikacyjnej. Przez prawie rok okaz ten był dla mnie totalną zagadką. Miesiąc temu na stronie facebookowej OB UKW zobaczyłam zdjęcie znajomych kwiatków, a pod nim opis: akebia pięciolistkowa (Akebia quinata). Roślina należy do rodziny krępieniowatych (Lardizabalaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji - głównie w Chinach, Japonii oraz Korei. Jest szybko rosnącym pnączem o zdrewniałych pędach. Może rosnąć prawie na każdym stanowisku, ale nie lubi cienia i bezpośredniego, silnego słońca w południe. Dorasta do 5-10 m wysokości, wytwarzając rocznie jedno metrowe przyrosty. Ciemno zielone na wierzchu liście są bardzo dekoracyjne - złożone z pięciu listków, opadają dopiero po silnych mrozach. Przy pierwszych przymrozkach wybarwiają się na purpurowo. Kwiaty są rozdzielnopłciowe, jednopienne. Zebrane są w nieduże grona składające się z większych (2-3 cm średnicy), czekoladowopurpurowych kwiatów żeńskich i mniejszych (0,5-1 cm) różowych kwiatów męskich. Rozwijają się od początku maja. Wydzielają lekki korzenny zapach. W październiku dojrzewają niezwykłe owoce przypominające kształtem grube parówki. Są to podłużne jagody długości około 10cm, zebrane najczęściej po 2-3 (czasem dużo więcej) w owocostany. Z zewnątrz są fioletowe, a po dojrzeniu pękają odsłaniając biały miąższ z czarnymi pestkami. Miąższ nadaje się do jedzenia. Jest smaczny, słodki, z melonowatym posmakiem. Owoce mają właściwości moczopędne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Wykorzystywane są w chińskiej medycynie naturalnej w zaburzeniach laktacji. W Chinach stosowane są jako farsz do mięsa. Łodyga zawiera dużą ilość soli potasowych.

Akebia

Akebia

Akebia

Akebia

poniedziałek, 30 maja 2016

Od 2014 roku próbowałam uwiecznić kwiaty kokornaka wielkolistnego w Ogrodzie Botanicznym UKW. Jest to bardzo ciekawa roślina, która, występuje naturalnie w Stanach Zjednoczonych. Dorasta do 20 m wysokości. Kwiaty mają kształt wygiętej tubki, około 10–13 mm długości i 3–5 mm średnicy. Wydzielają nieprzyjemny dla ludzi zapach wabiący muchy, które je zapylają. Pnącze rośnie na wysokiej pergoli w dość mocno zacienionym zakątku.  Tydzień temu o poranku pędy kokornaka były częściowo nasłonecznione. Udało mi się dosięgnąć jedną gałązkę z rozwiniętym kwiatkiem. Z powodu silnych podmuchów wiatru trzymałam ją ponad 20 minut w lewej dłoni. Prawa ręka obsługiwała aparat. Umęczyłam się dość mocno, ale ostatecznie udało mi się zrobić kilka zadowalających zdjęć.

Kokornak

Kokornak

Kokornak

Kokornak

Kokornak

Kokornak

Kokornak

Kokornak

Kokornak

Kokornak

piątek, 15 stycznia 2016

Pod koniec sierpnia w ogródku przyblokowym spotkałam dziwne pnącze, pełzające na pobliskich krzewach, ścianie i balkonie. Kwiat wydaje mi się jakby znajomy, ale po długotrwałych poszukiwaniach nie udało mi się znaleźć takiej samej rośliny na zdjęciach w internecie. Budowa kwiatu jest podobna do nikandry miechunkowatej oraz nieco mniej do miechunki peruwiańskiej i pokrzyku wilczej jagody.

P.S. Dowiedziałam się, że to jest Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens) – gatunek rośliny należący do rodziny wielosiłowatych. Pochodzi z Ameryki Środkowej (z rejonów środkowego Meksyku), rozprzestrzenił się dziko w Nowej Zelandii i Filipinach.

?

?

?

wtorek, 01 grudnia 2015

We wrześniu i w październiku spotkałam dużo różnych owadów biesiadujących na osiedlowym bluszczu.

Kowal bezskrzydły

Bzyg gnojka

Mucha

Biedronka

Bluszcz

 
1 , 2 , 3