| < Czerwiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Tagi

O autorze

Napisz do mnie


 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Poprawny CSS!

Wpisy z tagiem: krwawnik

sobota, 04 marca 2017

W godzinach przedpołudniowych 20 sierpnia 2016 roku wylądował na Księżycu lądownik Hemipter. Przeprowadził szereg badań i pobrał próbki gruntu. 

Pluskwiak

Pluskwiak

Pluskwiak

niedziela, 13 marca 2016

Pewnego sierpniowego popołudnia Pani Ścierwica ubrana w prążkowaną bluzeczkę nabrała apetytu na słodki posiłek i wybrała się do najlepszej łąkowej cukierni "Tysiąclist". Kupiła stos ciasteczek i pochłaniała je przez kilka godzin.

Mucha

Mucha

Mucha

Mucha

Mucha

Mucha

wtorek, 12 stycznia 2016

Jeśli ktoś miałby wątpliwości, czy owady lubią krwawnik pospolity, to poniżej przedstawiam kilka fotek z pluskwiakami jako dowód.

Pluskwiak

Pluskwiak

Pluskwiak

Pluskwiak

Pluskwiak

Pluskwiak

poniedziałek, 11 stycznia 2016

Pewnie każdy z Was zna krwawnik pospolity. Jest to wieloletnia bylina z rodziny astrowatych. W Polsce występuje na całym obszarze, na pastwiskach, łąkach i nieużytkach oraz na polach uprawnych jako chwast. Kwitnie od lipca do października, a czasem nawet dłużej przy dodatnich temperaturach. Kolor naturalny kwiatów to biały lub różowy. Ten drugi występuje rzadziej. Ze względu na oryginalny wygląd rośliny stosuje się ją często do ozdoby ogrodów. Odmiany ogrodowe krwawnika występują również w kolorach jasnoróżowym, ciemnoróżowym, karminowym i różowofiołkowym. Krwawnik jest rośliną leczniczą i kosmetyczną. Ma szerokie działanie przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, bakteriostatyczne i nieznaczne przeciwskurczowe. Wspominał o tym już Hipokrates około połowy IV w.p.n.e. Pierwsze wzmianki drukowane na temat krwawnika pojawiły się w dziele z 1554 roku, którego autorem był flamandzki botanik Carolus Clusius. Surowcem zielarskim są kwiatostany i ziele, które zbiera się w czasie kwitnienia.

Łacińska nazwa rośliny (Achillea) pochodzi od imienia grackiego herosa Achillesa, który miał używać tego ziela do leczenia ran. Znane są też nazwy ludowe: tysiąclist (podlaskie), złocień krwawnik (lubelskie), żeniszek krwawnik (świętokrzyskie).

Krwawnik

Krwawnik

sobota, 18 stycznia 2014

Bzyg na ogóreczniku i bzyg na krwawniku.

Bzyg

Bzyg

Zdjęcia zrobiłam w lipcu w Ogrodzie Botanicznym UKW.