| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi

O autorze

Napisz do mnie


 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Poprawny CSS!

Wpisy z tagiem: trzmielina

piątek, 07 grudnia 2018

Strasznie tęsknię za słońcem, ciepłym powietrzem i kolorową przyrodą choćby taką, jak ostatniego października w Ogrodzie Botanicznym UKW.

Trzmielina

Trzmielina

Trzmielina

Jarząb Arnolda "Pink Veil"

Jarząb Arnolda

Jarząb Arnolda

środa, 28 września 2016

Gdy byłam pod koniec sierpnia w Ogrodzie Botanicznym UKW, znalazłam przypadkowo nowy okaz dendrologiczny - trzmielinę korkową. To niezwykły i unikatowy krzew pochodzący z Chin, gdzie rośnie w postaci niewysokiego drzewka. Dorasta do 2-3m wysokości i 1,5m szerokości. Ma bardzo regularny, prawie kulisty pokrój. Młode pędy pokryte są charakterystycznymi dla tego gatunku kilkoma szerokimi listewkami korkowymi. Liście są jajowato-lancetowate, latem intensywnie ciemnozielone, jesienią stają się niezwykle ozdobne, gdyż przebarwiają się na różowe i czerwone kolory. Roślina kwitnie w maju, natomiast owoce pojawiają się dopiero we wrześniu i październiku. Występują w dużych ilościach, są różowe i dość duże.
Znaleziona przeze mnie trzmielina miała dużo dojrzałych owoców już w sierpniu. Niestety wisiały wysoko i zrobiłam tylko jedno niezbyt udane zdjęcie. 13-go września postanowiłam uwiecznić je lepiej. Ze zdziwieniem zauważyłam, że większość owoców przyschła lub opadła na ziemię.

Trzmielina

Trzmielina

Trzmielina

czwartek, 09 stycznia 2014

Jesienna trzmielina pospolita z Ogrodu Botanicznego UKW.

Trzmielina

Trzmielina

Trzmielina

poniedziałek, 30 grudnia 2013

Owoce trzmieliny oskrzydlonej (Euonymus alatus) odmiany 'Compactus' z Ogrodu Botanicznego UKW. Krzew pochodzi z Sachalinu, północno-wschodnich Chin, Korei oraz Japonii.

Trzmielina oskrzydlona

Trzmielina oskrzydlona

niedziela, 29 września 2013

Dzisiaj nawiedziłam Ogród Botaniczny UKW. Liczyłam na błękitne niebo i dużo słońca. Taka była prognoza pogody. Niestety nie sprawdziła się. Gdy tylko przekroczyłam teren ogrodu, niebo pokryło się grubymi chmurami. Taka sytuacja zdarzyła się po raz trzeci w ciągu 3 miesięcy podczas trzech kolejnych pobytów w OB UKW. Najwidoczniej pech mnie prześladuje ;) Pomimo nie najlepszych warunków oświetleniowych, jestem zadowolona ze spaceru. Znalazłam bardzo dużo ciekawych okazów. Udało mi się zobaczyć trzmielinę pospolitą obficie obsypaną owocami. Takiej mnogości różowych cukiereczków nie widziałam jeszcze nigdy w życiu! Szkoda, że nie nadają się do jedzenia.

Trzmielina

Trzmielina

Trzmielina

wtorek, 06 listopada 2012

W Ogrodzie Botanicznym UKW trafiłam na ciekawe, nieduże drzewko z ładnymi, bardzo ozdobnymi owocami. Na tabliczce informacyjnej widniała nazwa: trzmielina ostrolistna (Euonymus oxyphyllus). Szkoda, że nie miała listków, bo podobno jesienią przebarwiają się na bordową, winną barwę.

Trzmielina ostrolistna

Trzmielina ostrolistna

wtorek, 16 października 2012

W Ogrodzi Botanicznym UKW rośnie duża, stara trzmielina pospolita. Jej pięknie kolorowe owoce przyciągnęły z daleka moją uwagę. Ileż trudu i czasu włożyłam, żeby je uwiecznić! Rosły tak strasznie wysoko, że nie byłam w stanie dosięgnąć ich wyciągniętą mocno ręką. Kolejnym utrudnieniem była niewielka ilość światła. Dobrze chociaż, że wiatr był dość słaby...

Trzmielina

Trzmielina