| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi

O autorze

Napisz do mnie


 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Poprawny CSS!

Wpisy z tagiem: dereń

czwartek, 21 marca 2019

W Ogrodzie Botanicznym UKW kwitną derenie i przyciągają zgłodniałe owady.

Dereń

Dereń

Dereń

czwartek, 31 maja 2018

Tydzień temu byłam w Ogrodzie Botanicznym UKW. Kwitł już tulipanowiec amerykański, wiciokrzew Telemana, róże herbaciane oraz dereń kousa.

Tulipanowiec

Wiciokrzew

Róża

Dereń kousa

piątek, 26 stycznia 2018

W sierpniu w Ogrodzie Botanicznym UKW trafiłam na okres owocowania derenia jadalnego 'Jantarnyj'. Ta długowieczna i wartościowa odmiana została wyselekcjonowana przez prof. Swietłanę Walentynowną Klimenko z Ogrodu Botanicznego Ukraińskiej Akademii Nauk w Kijowie i wprowadzona do handlu w 1982 roku na Ukrainie. Jest to duży krzew lub małe niskopienne drzewko o wzniesionej koronie, dorastające do 3-5 m wysokości. Odmiana wcześnie wchodzi w okres owocowania i jest niezmiernie plenna. Z kilkunastoletnich drzew można zebrać do 30-40 kg owoców. Mają one owalny kształt i nietypową, jasnożółtą barwę oraz przezroczysty, jasny miąższ o słodko-kwaśnym smaku. Dojrzewają w drugiej połowie sierpnia i szybko opadają z drzewa. Dojrzałe owoce są smaczne i nadają się do bezpośredniej konsumpcji. Mają większą zawartość cukru niż odmiany o czerwonych owocach i równie dużo witaminy C (do 120 mg w 100 gramach świeżych owoców). Nadają się do robienia nalewek, wykwintnych dżemów, marmolad i galaretek. Poza tym posiadają właściwości lecznicze, wynikające ze składu chemicznego. Oprócz cukrów i kwasów organicznych, występują w nich garbniki, a także duże ilości witaminy P oraz sole mineralne. Owoce rozciera się z miodem i podaje przy biegunkach, bólach żołądka i zaburzeniach przemiany materii.

Dereń

Dereń

sobota, 24 czerwca 2017

W zeszłym roku w ostatnim tygodniu maja w Ogrodzie Botanicznym UKW trafiłam na początek kwitnienia derenia kousa odmiany 'China Girl'. W połowie czerwca b.r. znalazłam te krzewy obficie kwitnące w Ogrodzie Botanicznym Myślęcinek. Cztery dni później ostatniego ładnego kwiatka sfotografowałam w OB UKW. 

Dereń kousa występuje naturalnie w Chinach, Japonii i Korei. Dorasta tam do 6 m wysokości i często przyjmuje postać niskiego drzewka o malowniczo rozpostartych, wyprostowanych gałęziach. W naszym klimacie osiąga 3 metry. Ciemnozielone liście mają 5-10 cm długości i eliptyczny lub jajowaty kształt, o zaostrzonym wierzchołku i pofalowanym brzegu. Od spodu są niebieskozielone. Jesienią przebarwiają się na jaskrawy szkarłatnoczerwony lub pomarańczowy kolor. Dereń kousa kwitnie w czerwcu. Właściwe kwiaty są drobne, niepozorne w kolorze żółto-zielonym, otoczone czterema dużymi białymi lub jasnokremowymi podsadkami o zaostrzonym wierzchołku, które bardzo przypominają płatki. "Kwiat" ten osiąga średnicę około 10 cm. Owocostany zaczynają dojrzewać w sierpniu i są w pełni dojrzałe i wybarwione na przełomie września i października. Mają kulisty kształt i średnicę około 1,5 cm. Wiszą na długich ogonkach. Początkowo są różowe, potem jasnoczerwone i przypominają trochę truskawki; są jadalne, najlepsze do spożycia, gdy miąższ jest już miękki i lepki, barwy intensywnie żółtej. Są słodkawe, ale bez wyraźnego smaku.

 

Dereń

Dereń

Dereń

Dereń

Dereń

sobota, 16 kwietnia 2016

Rok temu na początku kwietnia sfotografowałam Tamronem młode listki derenia białego. Kilka dni temu te same krzewy uwieczniłam Heliosem.

Dereń

Dereń

Dereń

Dereń

Dereń

Dereń

piątek, 08 kwietnia 2016

Do obecnego sezonu widywałam derenie jadalne tylko w Ogrodzie Botanicznym UKW.

Dereń

Dereń

Dereń

Dereń

Dereń

Dereń

 

W pierwszą niedzielę kwietnia trafiłam na jedno duże i obficie kwitnące drzewo w Ogrodzie Botanicznym Myślęcinek.

Dereń

poniedziałek, 23 listopada 2015

Tej jesieni tylko raz na początku października spotkałam czarną biedronkę azjatycką. Ze wszystkich odmian barwnych ta wydaje się najładniejsza. Odpoczywała na parkowym dereniu białym.

Biedronka

Biedronka

Biedronka

poniedziałek, 30 marca 2015

19-go marca w Ogrodzie Botanicznym spotkałam sporo rozkwitniętych kwiatów derenia jadalnego. Ciekawa jestem, czy owady zdążyły je zapylić, gdy było ciepło. Mam nadzieję, że przetrwają obecne załamanie pogody. Latem chciałabym nazrywać trochę owocków na kolejną nalewkę dereniową.

Dereń jadalny

Dereń jadalny

Dereń jadalny

piątek, 21 marca 2014

Na gałązkach derenia jadalnego pojawiły się kwiatki. Za 5-6 miesięcy zaczną dojrzewać owoce. Znowu będzie można zrobić nalewkę dereniową. Dzisiaj pierwszy raz posmakowałam odrobinkę dereniówki, którą przygotowałam ponad pół roku temu. Smak przypadł mi niezmiernie do gustu. Za 10 dni minie minimalny okres leżakowania. Wtedy skosztuję kolejną porcyjkę :)

Dereń jadalny

Dereń jadalny

Dereń jadalny

Dereń jadalny

piątek, 30 sierpnia 2013

Wczoraj wybrałam się do Ogrodu Botanicznego UKW, żeby zobaczyć owoce derenia jadalnego. Niektóre były już dojrzałe, więc zerwałam trochę, dwa posmakowałam, a resztę przeznaczyłam na próbną dereniówkę. Mam nadzieję, że będzie smaczna :)

Dereń jadalny

Dereń jadalny

Dereń jadalny

Dereń jadalny

niedziela, 28 kwietnia 2013

Pierwszy raz udało mi się trafić w Ogrodzie Botanicznym na kwiaty derenia jadalnego. To nieduże drzewko pochodzi ze środkowej i południowo-wschodniej Europy oraz zachodniej Azji. W Polsce jest tylko uprawiane jako roślina ozdobna. Kwitnie na żółto przed rozwojem liści, od marca do kwietnia.

Dereń jadalny

Dereń jadalny