| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi

O autorze

Napisz do mnie


 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Poprawny CSS!

Wpisy z tagiem: śliwa

sobota, 21 kwietnia 2018

Gdy w minioną niedzielę fotografowałam motylki na mirabelce, zauważyłam na szczycie drzewa dwa mazurki pożywiające się kwiatkami.

Mazurek

Mazurek

poniedziałek, 17 kwietnia 2017

1 maja 2013 znalazłam koło bloku na moim osiedlu niewielkie drzewko oblepione cudownymi kwiatkami. Do tej pory nie wiem, jaki to gatunek. Przeszukałam gigabajty internetu i nie trafiłam na zdjęcie takiego samego okazu. Kwiatki podobne są do śliwowych albo wiśniowych, ale mają intensywnie różowy kolor na początku kwitnienia, dość duże płatki oraz krótkie ogonki. Wyglądają, jakby były przyklejone do gałązek. Kwitną bardzo obficie w drugiej połowie kwietnia i na początku maja. W minionym tygodniu spotkałam takie same drzewko koło przedszkola na moim osiedlu oraz kilka większych na działce przykościelnej w centrum miasta.

Śliwa?

Śliwa?

Śliwa?

Śliwa?

Śliwa?

Śliwa?

wtorek, 11 kwietnia 2017

W minionym tygodniu dwa razy polowałam na motylki biesiadujące na mirabelkach w Parku Dolina Pięciu Stawów. Niestety nie było ich tak dużo jak w zeszłym roku, chyba z powodu silnego i chłodnego wiatru. Tydzień temu we wtorek spotkałam kilka pawików, a w niedzielę zdołałam przyłapać ceika.

Rusałka pawik

Rusałka pawik

Rusałka pawik

Rusałka ceik

Rusałka ceik

Rusałka ceik

środa, 20 kwietnia 2016

Dwa tygodnie temu sfotografowałam kwitnące mirabelki na mojej łące. Gdy wczoraj przejeżdżałam rowerem koło nich, dostrzegłam tumany płatków opadających na ziemię pod wpływem silnych i lodowatych podmuchów wiatru. Wyglądały jak śnieg.

Mirabelka

Mirabelka

Mirabelka

Mirabelka

poniedziałek, 07 grudnia 2015

Wielkimi krokami zbliża się czas Świąt Bożego Narodzenia. Wszędzie pełno świątecznych dekoracji, w których przeważa tradycyjnie czerwień, biel i złoto. Dzisiaj chciałam pokazać Wam nietypowe, granatowe bombeczki :) Znalazłam je pod koniec września w Ogrodzie Botanicznym UKW. Wisiały na maciupeńkim drzewku opisanym jako śliwa tarnina.

Śliwka

Śliwka

Śliwka

poniedziałek, 13 kwietnia 2015

W sobotę zaczęły kwitnąć mirabelki. Rusałki pawiki chętnie siadały na białych kwiatkach. Mimo silnych podmuchów wiatru udało mi się zrobić kilka ujęć.

Mirabelka

Rusałka pawik

Rusałka pawik

Rusałka pawik

niedziela, 29 marca 2015

W ostatni marcowy weekend zeszłego roku Wiosna zapanowała całkowicie w Bydgoszczy. Było słonecznie i ciepło. Mirabelki kwitły intensywnie. Fruwały motylki, trzmiele i pszczoły.

Mirabelka

Mirabelka

Dzisiaj jest pochmurno, deszczowo i niecałe 10'C. W Śródmieściu widziałam kwitnące forsycje i białe pączki mirabelkowe. Niestety zbliża się mocne i długotrwałe pogorszenie pogody. Przyroda pewnie dozna uszczerbku.

sobota, 12 kwietnia 2014

Drzewka owocowe: brzoskwinie i śliwy z mojego osiedla.

Brzoskwinia

Brzoskwinia

Śliwa wiśniowa

Śliwa wiśniowa

piątek, 04 kwietnia 2014

Od kilku lat zastanawiałam się, jak nazywają się drzewka z różowo-białymi kwiatkami i czerwonawymi liśćmi, które rosną w bydgoskiej Dolinie Pięciu Stawów i w innych zakątkach mojego osiedla. W  tym tygodniu udało mi się w końcu trafić na porę kwitnienia tych drzewek w Ogrodzie Botanicznym UKW. Na pniach wiszą tabliczki z nazwami. Okazuje się, że takie drzewka to śliwy wiśniowe (ałycze). Z licznych odmian najpopularniejsza jest czerwonolistna (purpurowa, 'Atropurpurea' = 'Pissardii'). Gatunek pochodzi z Azji Zachodniej, Środkowej, Kaukazu i południowo-wschodniej Europy, rozprzestrzenił się także jako gatunek zawleczony w Australii i Nowej Zelandii, na Wyspach Brytyjskich, w Europie, w USA i tropikalnej Azji. W wielu krajach świata, również w Polsce, jest uprawiany, ale czasem dziczeje.

Śliwa wiśniowa

Śliwa wiśniowa

Śliwa wiśniowa

poniedziałek, 31 marca 2014
środa, 04 września 2013

W Ogrodzie Botanicznym UKW rośnie olbrzymia śliwa mirabelka, obsypana olbrzymią ilością żółciutkich owocków.

Mirabelka

 
1 , 2