| < Wrzesień 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Tagi

O autorze

Napisz do mnie


 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Poprawny CSS!

Drzewa

wtorek, 06 września 2016

Na początku sierpnia w ogrodzie przydomowym na wyspie Karsibór w Świnoujściu znalazłam wielce oryginalne drzewo. Miało kilka metrów wysokości i rozłożysty, parasolowaty pokrój. Pośród ciemnozielonych, pierzastych liści wisiało mnóstwo czerwonawych, rozdętych torebek. Z niektórych gałązek zwisały długie wiechy z żółtymi kwiatkami. Drzewo wyglądało bardzo dekoracyjnie.

Na internecie udało mi się znaleźć nazwę. Jest to mydleniec wiechowaty - Roztrzeplin (Koelreuteria paniculata). Pochodzi z Chin i Tajwanu. W Polsce dorasta do 8 metrów wysokości i 6 metrów szerokości. Liście mają 30-40 centymetrów długości. Składają się z 7-15 podłużnie jajowatych listków o długości 3-8 centymetrów. Jesienią przebarwiają się na pomarańczowo lub pomarańczowo-brązowo. Kwiaty pojawiają się od końca czerwca przez ponad 3 tygodnie.  Wydzielają olbrzymie ilości nektaru. Mydleniec jest bardzo ważnym drzewem pszczelarskim wypełniającym dziurę pożytkową, ponieważ kwitnie pomiędzy robiniami a lipami. Jeszcze w trakcie kwitnienia pojawiają się owocostany. Owoce mają trójgraniasty kształt i cienkie, pergaminowe ścianki. Początkowo są zielonkawe, później czerwonobrązowe, po dojrzeniu pękają. Długo utrzymują się na gałązkach po opadnięciu liści.

Mydleniec wiechowaty

Mydleniec wiechowaty

Mydleniec wiechowaty

sobota, 14 maja 2016

Budzący się do życia tulipanowiec amerykański w Ogrodzie Botanicznym UKW.

Tulipanowiec

Tulipanowiec

Tulipanowiec

Tulipanowiec

sobota, 21 listopada 2015

W Ogrodzie Botanicznym UKW trafiłam pierwszy raz na owoce kasztanowca drobnokwiatowego.  Dyndały na długich gałązkach. Ich kształt i brak kolców nie kojarzy się w ogóle z naszymi krajowymi kasztanami. Liście też wyglądały na dużo delikatniejsze i oczywiście pozbawione były brązowych plam, spowodowanych przez szrotówka. Pokazywałam je już 3 lata temu.

Kasztanowiec

Kasztanowiec

Kasztanowiec

Kasztanowiec

sobota, 14 lutego 2015

Miłość uschła i zmroziła się w czasie zimy. Teraz potrzebuje dużo słońca i wiosennego ciepełka, żeby ożywić się.

 Wierzba

poniedziałek, 10 listopada 2014

W Ogrodzie Botanicznym rośnie jeden egzemplarz bardzo ciekawego drzewa. W październiku przebarwia się złociście. Pierwszy raz w tym roku udało mi się spotkać jego owoce. Na drzewie nie było tabliczki i dość długo męczyłam się z identyfikacją. Ciekawa jestem, czy potraficie odgadnąć, jak nazywa się ten okaz.

?

?

?

?

czwartek, 23 października 2014

Na początku października obok budynku głównego UKW trafiłam na bardzo wysoki głóg. Jedna jego część bardziej nasłoneczniona miała ogniste listki. Od strony północnej liście były jeszcze zielone. Udało mi się dosięgnąć do jednej gałązki z owocami wiszącymi najniżej. Owoce były 2 razy większe od głogu jednoszyjkowego. Owoce głogu wzmacniają serce, działają rozkurczająco na tętnice wieńcowe, wykazują działanie przeciwzakrzepowe i działają przeciwmiażdżycowo. Na internecie można znaleźć kilka przepisów na nalewkę i wino głogowe.

Głóg

Głóg

piątek, 18 kwietnia 2014

Pamiętacie angielski serial animowany dla dzieci z lat 80-tych pod tym tytułem?

W bydgoskiej Dolinie Pięciu Stawów trafiłam na dwie wierzby o podobnych kwiatach, ale odmiennym pokroju. Jedna była niska i miała cienkie, jasne i powykręcane gałązki. Prawdopodobnie to wierzba mandżurska. Druga to wierzba płacząca (odmiana wierzby białej) ze zwisającymi gałęziami.

Wierzba

Wierzba

Wierzba

poniedziałek, 25 listopada 2013
niedziela, 03 listopada 2013

Jesienny platan w Ogrodzie Botanicznym UKW.

Platan

poniedziałek, 28 października 2013

Niedawno spotkałam na sąsiednim osiedlu koło bloku ładną jesienną magnolię japońską lub gwiaździstą. Miała dużo owłosionych pączków. Ich widok nie zdziwił mnie, bo kilka razy widziałam takie jesienią. Natomiast pierwszy raz trafiłam na bardzo ciekawe nasionka magnoliowe.

Magnolia

Magnolia

wtorek, 15 października 2013

Na skraju mojego osiedla przy jednej ulicy rośnie kilka drzew leszczyny tureckiej (leszczyna drzewiasta). Jest to średniej wielkości (rzadziej duże) drzewo liściaste. Występuje w południowo-wschodniej Europie i Azji Mniejszej. Gatunek został sprowadzony do Polski z południowej Europy. Na razie jest dość rzadko uprawiany u nas. Wyróżnia się charakterystycznymi orzechami laskowymi. Orzechy o średnicy ok. 2 cm zebrane są w pęczki po 3-8 sztuk. Posiadają niezwykle charakterystyczne, długie i cienkie, frędzelkowate, sztywno owłosione okrywy, których rozwidlone końce wystają znacznie poza koniec orzecha. Nasiona są jadalne, bardzo pożywne i smaczne, jednak trudne do rozłupania z powodu grubej (do 3mm) skorupy. Zawierają 60% tłuszczu, 15% białka i 7% cukru. Owoce dojrzewają od września do października.

Leszczyna

Orzech laskowy

 
1 , 2