| < Grudzień 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Tagi

O autorze

Napisz do mnie


 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Poprawny CSS!

Owady

piątek, 15 grudnia 2017

W połowie sierpnia na osiedlowej łące zauważyłam na żmijowcu biedronkę mączniakówkę biegającą nieustannie.

Biedronka

Biedronka

Biedronka

Biedronka

Biedronka

Biedronka

środa, 13 grudnia 2017

Na początku lipca na osiedlowej łące zauważyłam malutkiego kolorowego motylka, biesiadującego na krwawniku. Wydaje mi się, że należy do rodziny wąsikowatych. Motylki te są aktywne w ciągu dnia. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami oraz bardzo długimi czułkami, które u samców mogą kilkukrotnie przekraczać długość ciała. Niektórzy przedstawiciele tej grupy mają skrzydła przynajmniej częściowo metalicznie błyszczące.

Motyl

Motyl

sobota, 09 grudnia 2017

W lipcu w Ogrodzie Botanicznym UW spotkałam łanochy pobrzęcz oblegające szczeć pospolitą, trojeść amerykańską oraz onętki. W bydgoskim botaniku nigdy nie widziałam jednego dnia takiej ilości tych chrząszczy.

Łanocha pobrzęcz

Łanocha pobrzęcz

Łanocha pobrzęcz

wtorek, 05 grudnia 2017

Gdy w sierpniu w Ogrodzie Botanicznym UKW fotografowałam powojniki, niespodziewanie na moją rękę spadł pluskwiak borczyniec. Ucieszyłam się, że zechciał zaznajomić się ze mną. Zrobiłam mu kilka zdjęć, po czym poleciał na piaszczystą ścieżkę.

Borczyniec

Borczyniec

Borczyniec

piątek, 01 grudnia 2017

Dzisiaj 1 grudnia spadł pierwszy śnieg w Bydgoszczy. Dachy, samochody i trawniki zrobiły się na chwilę białawe. Zaczyna się kolejna zima - nielubiana przeze mnie pora roku. Na pociechę postanowiłam przejrzeć ciepłe i słoneczne zdjęcia z lata. W sierpniu i we wrześniu w Ogrodzie Botanicznym UKW na astrach nadreńskich biesiadowało mnóstwo różnych owadów. Oprócz kilku gatunków motyli widziałam muchy, bzygi, kowale bezskrzydłe oraz biedronki siedmiokropki.

Muchówka

Bzyg gnojka

Bzyg

Mucha padlinówka

Rusałka pawik

sobota, 25 listopada 2017

W listopadzie spotkałam dwie biedronki. Pierwsza wygrzewała się na liściu rdestowca, a druga spała na nikandrze miechunkowej.

Biedronka

Biedronka

wtorek, 07 listopada 2017

We wrześniu na moim kuchennym parapecie zauważyłam sporego, czarnego chrząszcza. Wydaje mi się, że była to rozdestnica wrotyczówka. Ciekawe, w jaki sposób zdołała dostać się na pierwsze piętro budynku. Od razu zauważyłam, że nie spodobało się jej wnętrze mieszkania. Biegała niespokojnie tam i z powrotem. Na chwilę położyłam ją na fiołku afrykańskim. Zrobiłam kilka zdjęć i wyniosłam na dwór. 

Chrząszcz

Chrząszcz

Chrząszcz

Chrząszcz

Chrząszcz

Chrząszcz

Chrząszcz

środa, 18 października 2017

Pierwszy raz w życiu spotkałam rusałkę admirała w drugiej połowie października, a działo się to w Ogrodzie Botanicznym UKW.

Rusałka admirał

Rusałka admirał

Rusałka admirał

Rusałka admirał

sobota, 14 października 2017

W tym sezonie kilka razy zaglądałam do znajomego bluszczu, ale dopiero pierwszego października dopisały jednocześnie obficie kwitnące kwiaty, motylki i ładna pogoda. Moje odwiedziny były krótkie, ponieważ szybko rozbolały mnie ramiona i kręgosłup od zadzierania głowy i wyciągania rąk z aparatem ku górze.

Rusałka pawik

Rusałka pawik

Rusałka pawik

Rusałka pawik

wtorek, 10 października 2017

Ten malutki chruścik próbował utrzymać się na cienkiej łodyżce, szarpanej co chwilę przez podmuchy wiatru. Działo się to nad stawem w Ogrodzie Botanicznym Myślęcinek.

Chruścik

Chruścik

Chruścik

Chruścik

piątek, 06 października 2017

Gdy w poniedziałek przejeżdżałam rowerem obok znajomego ogródka przyblokowego, zauważyłam za przyciętymi krzewami dwa admirały i dwa pokrzywniki, które biesiadowały na kilku zmarniałych kwiatkach. Było widać, że odpowiadało im to mało ciekawe miejsce.

Rusałka admirał

Rusałka admirał

Rusałka pokrzywnik

Rusałka pokrzywnik

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 35