| < Luty 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
Tagi

O autorze

Napisz do mnie


 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Poprawny CSS!

piątek, 15 grudnia 2017

W połowie sierpnia na osiedlowej łące zauważyłam na żmijowcu biedronkę mączniakówkę biegającą nieustannie.

Biedronka

Biedronka

Biedronka

Biedronka

Biedronka

Biedronka

środa, 13 grudnia 2017

Na początku lipca na osiedlowej łące zauważyłam malutkiego kolorowego motylka, biesiadującego na krwawniku. Wydaje mi się, że należy do rodziny wąsikowatych. Motylki te są aktywne w ciągu dnia. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami oraz bardzo długimi czułkami, które u samców mogą kilkukrotnie przekraczać długość ciała. Niektórzy przedstawiciele tej grupy mają skrzydła przynajmniej częściowo metalicznie błyszczące.

Motyl

Motyl

poniedziałek, 11 grudnia 2017

W Bydgoszczy w weekend napadało sporo śniegu. Na szczęście zniknął do poniedziałkowego południa. Lubię biel, ale tylko kwiatów. Latem na osiedlowej łące spotkałam białe chabry, na miejskiej rabatce trzykrotkę ogrodową, a w Ogrodzie Botanicznym UW argemon meksykański.

Chaber

Chaber

Chaber

Trzykrotka

Trzykrotka

Eszolcja

Eszolcja

sobota, 09 grudnia 2017

W lipcu w Ogrodzie Botanicznym UW spotkałam łanochy pobrzęcz oblegające szczeć pospolitą, trojeść amerykańską oraz onętki. W bydgoskim botaniku nigdy nie widziałam jednego dnia takiej ilości tych chrząszczy.

Łanocha pobrzęcz

Łanocha pobrzęcz

Łanocha pobrzęcz

czwartek, 07 grudnia 2017

W lipcu w Ogrodzie Botanicznym UW spotkałam dwie zupełnie nieznane mi rośliny: rożnik smukły (silphium gracile) oraz dziurawiec Hookera (Hypericum hookerianumWight & Arn.) 'Hidcote', który pochodzi z Himalajów i zachodnich Chin.

Rożnik jest byliną z rodziny astrowatych. Rodzaj obejmuje około 25 gatunków pochodzących z Ameryki Północnej. Rośliny dorastają do 2,5-3 metrów wysokości. Mają palowy system korzeniowy, łodygi mocne, wzniesione, cylindryczne lub kwadratowe w przekroju, pokryte żywiczną wydzieliną. Liście są jajowato-eliptyczne, często u nasady łodygi tworzące małe rezerwuary wody. Kwiaty mają żółty lub żółto-biały kolor z czarnymi pylnikami z półkolistym lub dzwonkowatym koszyczkiem.
Rożnik jest rośliną niezwykle pożyteczną, mocno miododajną - tzw. wydajność miodowa to aż 550 kg z hektara rośliny, a pyłkowa 200-300 kg z hektara. Jest wykorzystywany również jako roślina energetyczna z wartością opałową ponad 11 tys. kJ/kg. Jego nasiona zapewniają pokarm ptakom (przysmak sikorek!), a u nasady liści gromadzi się woda, z której korzystają ptaki i owady. Rożniki tworzą zwarte kępy zapewniające schronienie jeżom.
Najczęściej uprawiane gatunki i odmiany:
Rożnik całolistny (Silphium integrifolium)
Rożnik przerośnięty (Silphium perfoliatum)
Rożnik terpentynowy (Silphium terebinthinaceum)
Rożnik trójlistny (Silphium trifoliatum)


Rożnik

Rożnik

Dziurawiec Hookera

Dziurawiec Hookera

wtorek, 05 grudnia 2017

Gdy w sierpniu w Ogrodzie Botanicznym UKW fotografowałam powojniki, niespodziewanie na moją rękę spadł pluskwiak borczyniec. Ucieszyłam się, że zechciał zaznajomić się ze mną. Zrobiłam mu kilka zdjęć, po czym poleciał na piaszczystą ścieżkę.

Borczyniec

Borczyniec

Borczyniec

niedziela, 03 grudnia 2017

W tym roku w sierpniu pierwszy raz trafiłam na galasy dębowe. Zainfekowane drzewka rosły w lasku przycmentarnym. Niestety nie miałam aparatu, żeby zrobić zdjęcia, więc zerwałam liście z galasami i na drugi dzień przypięłam je do drzew rosnących koło mojego bloku.

Galasy

Galasy

Galasy

piątek, 01 grudnia 2017

Dzisiaj 1 grudnia spadł pierwszy śnieg w Bydgoszczy. Dachy, samochody i trawniki zrobiły się na chwilę białawe. Zaczyna się kolejna zima - nielubiana przeze mnie pora roku. Na pociechę postanowiłam przejrzeć ciepłe i słoneczne zdjęcia z lata. W sierpniu i we wrześniu w Ogrodzie Botanicznym UKW na astrach nadreńskich biesiadowało mnóstwo różnych owadów. Oprócz kilku gatunków motyli widziałam muchy, bzygi, kowale bezskrzydłe oraz biedronki siedmiokropki.

Muchówka

Bzyg gnojka

Bzyg

Mucha padlinówka

Rusałka pawik

środa, 29 listopada 2017

Tylko raz w listopadzie zdarzyło się, że niebo nad moim miastem przybrało złotawą barwę o zachodzie słońca.

Niebo

Niebo

poniedziałek, 27 listopada 2017

Tej jesieni tawuła van Houtte'a przebarwiła się wyjątkowo późno. Poniższe zdjęcia zrobiłam w miniony piątek. 

Tawuła

Tawuła

sobota, 25 listopada 2017

W listopadzie spotkałam dwie biedronki. Pierwsza wygrzewała się na liściu rdestowca, a druga spała na nikandrze miechunkowej.

Biedronka

Biedronka