| < Grudzień 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Tagi

O autorze

Napisz do mnie


 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Poprawny CSS!

poniedziałek, 12 listopada 2012

Lubię obserwować i fotografować kaczki krzyżówki. Najwięcej spotykam ich na Starym Kanale Bydgoskim. Jesienią formują się w pary. Samice wybierają partnerów w szacie godowej.

Kaczka krzyżówka

Kaczka krzyżówka

niedziela, 11 listopada 2012

Uwielbiam dalie w kolorze polskiej flagi. Kojarzą mi się z dzisiejszym Świętem Narodowym. Byłoby wspaniale, gdyby zaprojektowano radosne ozdobne kotyliony w kształcie tych kwiatów.

Dalia

Dalia

sobota, 10 listopada 2012

Gdy za oknem mało słońca, wystarczy spojrzeć na zdjęcia rozżarzonych owoców cisu pospolitego, żeby od razu poprawiło się samopoczucie. Zawieszone na zielonych gałązkach, wyglądają jak świecące lampiony.

Cis pospolity

Cis pospolity

czwartek, 08 listopada 2012

Listki miłorzębu dwuklapowego (Ginkgo biloba), które spotkałam w październiku w Ogrodzie Botanicznym UKW, były pięknie zroszone poranną rosą. Rosły na malutkim drzewku o wysokości pół metra. Miały jeszcze zupełnie zielony kolor. Obok tego drzewka stał wielki stary miłorząb. Miał już żółte listki, ale nie dało się ich dosięgnąć. Jeden znalazłam na trawie...

Miłorząb dwuklapowy

Miłorząb dwuklapowy

Miłorząb dwuklapowy

wtorek, 06 listopada 2012

W Ogrodzie Botanicznym UKW trafiłam na ciekawe, nieduże drzewko z ładnymi, bardzo ozdobnymi owocami. Na tabliczce informacyjnej widniała nazwa: trzmielina ostrolistna (Euonymus oxyphyllus). Szkoda, że nie miała listków, bo podobno jesienią przebarwiają się na bordową, winną barwę.

Trzmielina ostrolistna

Trzmielina ostrolistna

sobota, 03 listopada 2012

W bydgoskim botaniku rosną dwie odmiany tulipanowca amerykańskiego: 'Chapel Hill' i 'Roothan'. Pewnie pamiętacie, że niedawno pokazywałam jesienne liście pierwszej odmiany. Tym razem przedstawiam nieco inne liście odmiany drugiej. Niestety drzewko rosło w cieniu i zabrakło odpowiedniej ilości światła podczas fotografowania.

Tulipanowiec amerykański

Tulipanowiec amerykański

czwartek, 01 listopada 2012

Nie lubię listopada. To taki smutny miesiąc z małą ilością słońca i kolorów. Właściwie jedyną i to krótką radość sprawiają kwiaty zdobiące cmentarze z okazji dzisiejszego święta. W południe na chwilę zza chmur wyjrzało słońce, a potem rozpadał się deszcz...

Astry

wtorek, 30 października 2012

Kilka tygodni temu znalazłam w parku dziwne pnącze, które rosło na śnieguliczce białej. Delikatne i wiotkie gałązki z czerwonymi owocami wyglądały jak sznur korali. Wtedy nie udało mi się zrobić ładnego zdjęcia, bo pogoda była deszczowa. Urwałam więc kawałeczek roślinki, zawiesiłam na parasolu i przetransportowałam do domu. Koraliki powiesiłam przy oknie kuchennym i przez jakiś czas zdobiły wnętrze, czekając na słoneczną pogodę. W końcu pewnego popołudnia zabrałam je na dwór. Zawiesiłam na gałązce tawuły i uwieczniłam...

Owoce

Owoce

Owoce

Udało się zidentyfikować tę roślinę. Jest to rzadko występujący przestęp dwupienny (Bryonia dioica).

niedziela, 28 października 2012

Niestety nie mam szczęścia do fotografowania grzybów. Może dlatego, że nie jestem ich fanką kulinarną. W zasadzie lubię jeść tylko kurki i pieczarki. Poza tym strasznie nie lubię zbierać grzybów. Mam taki "uraz" od dziecka.

Latem czasem spotykam jakieś nieokreślone okazy w nieciekawym anturażu. W sezonie jesienno - grzybowym rzadko bywam w lesie. Zatem nie mam dużego doświadczenia fotograficznego. Niespodziewanie sporo grzybków znalazłam w Ogrodzie Botanicznym, ale wszystkie jak na złość rosły w cieniu i były strasznie brudne.

Grzyby

Grzyby

piątek, 26 października 2012

Kolejne egzotyczne drzewo, które spotkałam nad stawem w Arboretum UKW to klon palmowy (Acer palmatum Thunberg). Pochodzi z Japonii i Korei Południowej. Występuje także we wschodnich Chinach. Ze względu na ozdobne liście uprawiany jako drzewo ozdobne. Osiąga wysokość od 3 do 5 metrów. Istnieją odmiany karłowate. Ma luźną, czasem kaskadową budowę i cienkie pędy. Głęboko wycięte liście mają średnicę do 10 cm i efektowne zabarwienie. Kolorystyka zależy od odmiany. Jesienią liście są jaskrawoczerwone, u odmian także złote, pomarańczowe i purpurowe. Zabarwienie bywa zmienne w ciągu sezonu wegetacji, inne wiosną, latem i jesienią.

Klon palmowy

Klon palmowy

Klon palmowy

środa, 24 października 2012

Kasztanowiec drobnokwiatowy (Aesculus parviflora) jest bardzo odrębnym kasztanowcem. Nie dość, że nie kwitnie tak jak pozostałe kasztanowce w czasie trwania matur, to jeszcze nie jest drzewem lecz krzewem. Dorasta do 4 metrów wysokości. Dzięki pokładającym się na ziemi i zakorzeniającym zewnętrznym gałęziom może osiągnąć średnicę nawet do 30 metrów.

Pochodzi z południowo-wschodnich rejonów Ameryki Północnej, gdzie kwiaty są zapylane przez m.in. kolibry. W Polsce jest to gatunek unikatowy. Zaczęto go uprawiać od 1808 roku w Arboretum w Wojsławicach. Rośnie też w Arboretum w Rogowie, Arboretum UKW w Bydgoszczy i w Ogrodzie Botanicznym UW.

Kasztanowiec drobnokwiatowy kwitnie latem na przełomie lipca i sierpnia. Kwiaty, o wąskich białych płatkach, wbrew sugerującej nazwie wcale nie są drobne, mają długość 1-2 cm, a białe, sztywne nitkowate pręciki, zakończone kontrastowo zabarwionymi czerwonymi pylnikami, nawet do 4 cm długości. Wiechy kwiatostanów są imponujące, osiągają 30 cm wysokości i składają się z ponad 100 kwiatów. Pachną wieczorem i są chętnie odwiedzane przez nocne motyle.

Liście mają długość 10-18 cm i spodnią część szaro omszoną. Wiosną są brązowe, jesienią przebarwiają się na kolor jaskrawożółty.

Kasztanowiec drobnokwiatowy

Kasztanowiec drobnokwiatowy