| < Lipiec 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Tagi

O autorze

Napisz do mnie


 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Poprawny CSS!

poniedziałek, 20 sierpnia 2012

W końcu po długiej przerwie zabrałam się do fotografowania przyrody z bliskiej odległości. Sezon owocowy w pełni, więc na początek postanowiłam uwiecznić jabłuszka. Znalazłam je w bydgoskim Parku Ludowym.

Jabłka

Jabłka

sobota, 21 lipca 2012

Kolejne różyczki z Ogrodu Botanicznego UKW.

Róża

Róża

Róża

czwartek, 19 lipca 2012

W moim mieście od dłuższego czasu pogoda nie sprzyja fotografowaniu. Najpierw były niemiłosierne upały i burze, a od ponad tygodnia prawie ciągle jest pochmurno, mokro i zimno. Do tego codziennie wieje silny wiatr. Z tego powodu przeważnie siedzę w domu i odkurzam zapasy starych zdjęć ;) Czekam na słoneczne i ciepłe lato...

Pięciornik

Pięciornik

Powyższe zdjęcia przedstawiają kwiaty pięciornika krzewiastego. Bardzo dużo tych krzewów rośnie w bydgoskiej Dolinie Pięciu Stawów oraz na sąsiednim osiedlu Górzyskowo wzdłuż chodników. Najczęściej spotykane są odmiany o żółtych kwiatach. Czasem widuję też białe pięciorniki.

Na początku lipca trafiłam w Ogrodzie Botanicznym na odmianę z różowymi kwiatkami.

wtorek, 17 lipca 2012

Pięknie kwitnące krzewy różane znalazłam na początku lipca w bydgoskim botaniku.

Róża

Odmiana La Reine Victoria (1862)

Róża

Odmiana Ballerina (1937) oraz odmiana Pink Fairy

Róża

niedziela, 15 lipca 2012

Kosmos podwójnie pierzasty (onętek, ponętka, warszawianka, wschodniaczka, kosmos) zawsze nastraja mnie bardzo pozytywnie. Kojarzy się z gorącym, słonecznym latem i wiejskim przydomowym ogródkiem :)

Kwiatki z poniższych zdjęć znalazłam w bydgoskim botaniku. Rosły w dużej ilości na sporej rabatce. Niezmiernie ucieszył mnie ich widok. W zeszłym roku kilkakrotnie spotkałam je także na działkach rekreacyjnych.

Kosmos

Kosmos

sobota, 07 lipca 2012

W Ogrodzie Botanicznym na lawendowej rabatce spotkałam kilka bielinków. Fruwały tak szybko, jakby bały się, że lawendowy świat nagle przestanie istnieć... Może wyczuwały zbliżającą się burzę?

Bielinek

Bielinek

czwartek, 05 lipca 2012

W poniedziałek wybrałam się specjalnie do Ogrodu Botanicznego, żeby obejrzeć kwitnące tulipanowce. Rośnie tam kilka tych bardzo ciekawych drzewek. Mają piękne dekoracyjne liście i ponoć niezwykłe kwiaty. Jakież wielkie było moje zdziwienie i rozżalenie, gdy nie znalazłam ani jednego "tulipana" na ani jednym drzewku! Oglądałam je bardzo dokładnie ze wszystkich stron, zaglądałam miedzy liście, zadzierałam głowę ku szczytowi koron...

Na pociechę musiały wystarczyć mi "czteropalczaste" zielono-żółte listki.

Tulipanowiec

Tulipanowiec

Tulipanowiec

Potem spotkałam ogrodnika i nie mogłam powstrzymać się przed zapytaniem go, dlaczego tulipanowce nie mają jeszcze kwiatów. Przecież teraz jest czas ich kwitnienia! Ogrodnik wyjaśnił mi, że drzewa tulipanowe kwitną dopiero po 30 latach od posadzenia, a odmiany botaniczne najwcześniej po 5 latach. W Ogrodzie Botanicznym UKW rosną dwie odmiany: 'Chapel Hill' i 'Roothan'. Drzewka mają 3 lata, więc muszę poczekać na kwiatki jeszcze 2 sezony...

 

Może ktoś z Was wie, gdzie można zobaczyć kwitnące tulipanowce w Polsce poza Warszawą?

Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) to jedno z najpiękniejszych, najwyższych i najstarszych (wraz z magnoliami i zaraz po miłorzębach) drzew liściastych na świecie. Rośnie szybko, osiąga wiek 200-300 lat. W Polsce kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Jego bardzo prymitywne, duże, zielono-żółto-pomarańczowe kwiaty przypominają wyglądem tulipany. Rosną pojedynczo na końcach gałązek. Tulipanowiec jest ważnym drzewem miododajnym w USA. Dobry jakościowo miód jest ciemnoczerwony.

wtorek, 03 lipca 2012

W tym roku na działce koło mojego bloku zamieszkało mnóstwo biedronek. Opanowały jaśminowiec, porzeczkę złotą, tawułę van Houtte'a oraz cały trawnik, na którym rośnie sporo polnych kwiatków. Teraz nie muszę jeździć rowerem daleko poza osiedle, żeby sfotografować maki, cykorię podróżnik, dziewannę, rumianek, żmijowca, jastrzębca i ostrożnia.

Biedronka

Biedronka

Biedronka

niedziela, 01 lipca 2012

Pierwszy raz w Bydgoszczy trafiłam na kwitnącą lawendę. Mała rabatka znajduje się w Parku Ludowym obok obelisku upamiętniającego istnienie cmentarza ewangelickiego w tym miejscu.

Lawenda

Lawenda

czwartek, 21 czerwca 2012

Nie wiem, czy potraficie wyobrazić sobie, co czuje człowiek, który nie może wyjść z domu na dwór wtedy, kiedy chce; wtedy kiedy świeci słońce; gdy przyroda kusi swoją okazałością... Nie wiem, czy potraficie wyobrazić sobie, co czuje miłośniczka ogrodów i fotografowania uwięziona  we własnym mieszkaniu nie z własnej woli... Od 1-go czerwca nie miałam ani razu możliwości robić zdjęć przyrodniczych :( Mogę tylko popatrzeć na słoneczne fotki sprzed kilku tygodni i pomarzyć o lepszych, szczęśliwszych dniach...

Irys

Irys

wtorek, 19 czerwca 2012

Orlik (Aquilegia) – rośliny z rodziny jaskrowatych. Należy do nich ok. 70 gatunków, występujących w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej. Gatunkiem typowym jest orlik pospolity (Aquilegia vulgaris). To jedyny przedstawiciel tego rodzaju w rodzimej florze polskiej. Wiele gatunków i ich mieszańców jest uprawianych jako ogrodowe rośliny ozdobne. Powszechnie spotykany w ogrodach jest orlik mieszańcowy. Kwitnie w kilku barwach od maja do lipca.

Orlik

Orlik

Orlik