| < Wrzesień 2016 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Tagi

O autorze

Napisz do mnie


 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Poprawny CSS!

poniedziałek, 26 września 2016

Dwa tygodnie temu w Ogrodzie Botanicznym UKW spotkałam pierwszy raz w życiu rusałki admirały siedzące na gnijących owocach. Jednego udało mi się przyłapać, gdy opijał się sfermentowanym sokiem gruszkowym. Napój smakował mu tak bardzo, że w ogóle nie zwracał na mnie uwagi.

Rusałka admirał

Rusałka admirał

sobota, 24 września 2016

W moim ulubionym ogródku przyblokowym oraz w Ogrodzie Botanicznym UKW spotkałam sporo pszczółek biesiadujących na astrach marcinkach.

Pszczoła

Pszczoła

Pszczoła

Pszczoła

Pszczoła

Pszczoła

czwartek, 22 września 2016

Dzisiaj 22 września o godz. 10.20 zaczęła się astronomiczna jesień. W Bydgoszczy powoli przebarwiają się niektóre drzewa. Na ziemi leży dużo uschniętych liści. Około godziny 17 spadł pierwszy deszcz od 17 dni.

Dwa tygodnie temu w znajomym ogródku przyblokowym znalazłam zawilce japońskie. Nie widziałam ich od 5 lat. Niestety większość kwiatów już przekwitła.

Zawilec

Zawilec

Zawilec

wtorek, 20 września 2016

Latem widziałam tak dużo różnych kolorowych motylków, że nie zwracałam większej uwagi na bielinki. Wpadły mi w oko najwyżej cztery razy, przede wszystkim we wrześniu.

Bielinek

Bielinek

Bielinek

Bielinek

niedziela, 18 września 2016

Pierwszy raz udało mi się zobaczyć jednocześnie wczesną i pełną fazę rozwoju rozwaru wielkokwiatowego. Kwiatki te znalazłam miesiąc temu na rabatce koło galerii handlowej.

Rozwar wielkokwiatowy

Rozwar wielkokwiatowy

piątek, 16 września 2016

Trzy dni temu w Ogrodzie Botanicznym UKW widziałam ogromne ilości rusałek pawików na astrach marcinkach. Pierwszy raz w życiu spotkałam się z takim masowym nalotem.

Rusałka pawik

Rusałka pawik

Rusałka pawik

Rusałka pawik

Rusałka pawik

Rusałka pawik

środa, 14 września 2016

Przez ostatnie kilka dni było gorąco jak w piekle. Tę atmosferę idealnie ilustrują zdjęcia, które zrobiłam w ogródku przyblokowym na moim osiedlu. Przedstawiają krokosmię ogrodową. 

Krokosmia ogrodowa

Krokosmia ogrodowa

poniedziałek, 12 września 2016

Na rabatce koło galerii handlowej znalazłam dużo biało-żółtych rozchodników. Z daleka ich kwiatostany wyglądały jak marcepanowy tort. Pszczółkom bardzo smakował.

Pszczoła

Pszczoła

Pszczoła

Pszczoła

sobota, 10 września 2016

Pod koniec sierpnia na dużej rabatce koło galerii handlowej znalazłam piegowate szałwie. Kwiaty, które fotografowałam kiedyś w Ogrodzie Botanicznym UKW, nie miały takich białych kropeczek.

Szałwia

Szałwia

Szałwia

czwartek, 08 września 2016

Gdy we wtorek przejeżdżałam rowerem obok znajomego bluszczu, zauważyłam pośród kwiatków fruwające motylki. Zdziwił mnie ogromnie ten widok, ponieważ w minionych latach motylki nie nawiedzały tej stołówki. Znajduje się ona na szczycie wysokiego ogrodzenia ogrodowego. W sąsiedztwie stoi nowy parterowy budynek, którego cień pada na większą część bluszczu. Tylko najwyżej położone partie z kwiatami są oświetlone do godzin południowych.

Dzisiaj pojechałam tam ponownie. Zabrałam ze sobą nowy aparatem z obiektywem 14-150mm, który idealnie nadał się do wysokościowej sesji. Metr nad moją głową siedziały na kwiatkach aż dwa admirały oraz pięć rusałek pawików. Dokoła fruwało też mnóstwo bzygów i pszczółek.

Rusałka admirał

Rusałka admirał

Rusałka admirał

Rusałka admirał

Rusałka admirał

Rusałka admirał

wtorek, 06 września 2016

Na początku sierpnia w ogrodzie przydomowym na wyspie Karsibór w Świnoujściu znalazłam wielce oryginalne drzewo. Miało kilka metrów wysokości i rozłożysty, parasolowaty pokrój. Pośród ciemnozielonych, pierzastych liści wisiało mnóstwo czerwonawych, rozdętych torebek. Z niektórych gałązek zwisały długie wiechy z żółtymi kwiatkami. Drzewo wyglądało bardzo dekoracyjnie.

Na internecie udało mi się znaleźć nazwę. Jest to mydleniec wiechowaty - Roztrzeplin (Koelreuteria paniculata). Pochodzi z Chin i Tajwanu. W Polsce dorasta do 8 metrów wysokości i 6 metrów szerokości. Liście mają 30-40 centymetrów długości. Składają się z 7-15 podłużnie jajowatych listków o długości 3-8 centymetrów. Jesienią przebarwiają się na pomarańczowo lub pomarańczowo-brązowo. Kwiaty pojawiają się od końca czerwca przez ponad 3 tygodnie.  Wydzielają olbrzymie ilości nektaru. Mydleniec jest bardzo ważnym drzewem pszczelarskim wypełniającym dziurę pożytkową, ponieważ kwitnie pomiędzy robiniami a lipami. Jeszcze w trakcie kwitnienia pojawiają się owocostany. Owoce mają trójgraniasty kształt i cienkie, pergaminowe ścianki. Początkowo są zielonkawe, później czerwonobrązowe, po dojrzeniu pękają. Długo utrzymują się na gałązkach po opadnięciu liści.

Mydleniec wiechowaty

Mydleniec wiechowaty

Mydleniec wiechowaty

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 92