| < Październik 2016 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Tagi

O autorze

Napisz do mnie


 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Poprawny CSS!

wtorek, 18 października 2016

Na początku września spotkałam dużo biedronek siedmiokropek na pokrzywach. Niektóre spały, a inne spacerowały na liściach. Odniosłam wrażenie, że były zupełnie niewrażliwe na parzące właściwości tej rośliny.

Biedronka

Biedronka

niedziela, 16 października 2016

Od ponad trzech tygodni mamy kalendarzową jesień, a ja jeszcze nie zrobiłam ani jednego jesiennego zdjęcia. Do końca września mało było jesiennych przejawów w przyrodzie, więc czekałam na lepszy moment. Niestety od dwóch tygodni z wyjątkiem minionego piątku jest pochmurno, wietrznie i przeważnie deszczowo. Akurat tego dnia dopadło mnie przeziębienie.

Floks

Floks

piątek, 14 października 2016

Nie lubię trzmieli. Nie dlatego, że mi się nie podobają. Tylko z powodu ich nadmiernej ruchliwości. Nie umieją przysiąść na kwiatku i zastygnąć w bezruchu choćby na moment.

Pewnego razu na łące spotkałam zupełnie innego trzmiela. Siedział spokojnie na roślinie zielnej, jakby był przyklejony albo martwy. Dotknęłam go uschniętą gałązką. Zaczął przebierać odnóżami, ale nie odleciał. Przyszło mi do głowy, że pewnie zaplątał się w nić pajęczą, ponieważ w pobliżu wisiała pajęczyna z pająkiem. Za pomocą gałązki popchnęłam trzmiela w górę rośliny. Był niemrawy, ale po chwili zaczął ruszać skrzydełkami i w końcu odfrunął. W ten oto sposób uratowałam go od niechybnej śmierci.

Trzmiel

Trzmiel

środa, 12 października 2016

Doszłam do wniosku, że fotografowanie motyli na bluszczu jest bardzo trudnym zajęciem. Motylki okazały się niewdzięcznymi modelami. Siedziały tak wysoko, że nie mogłam zbliżyć się do nich. Większość nie chciała otworzyć skrzydeł, a jeśli któryś to zrobił, to jedynie na ułamek sekundy.

Rusałka pokrzywnik

Rusałka pokrzywnik

Rusałka pawik

Rusałka pawik

Rusałka pawik

Rusałka pawik

poniedziałek, 10 października 2016

W Ogrodzie Botanicznym UKW rośnie rdestowiec ostrokończysty. Zaliczany jest on do obcych gatunków inwazyjnych, szczególnie ekspansywnych, które opanowują siedliska rodzimej roślinności. Pochodzi z południowej Azji. Pierwotny jego zasięg obejmował Japonię, Koreę i Tajwan, jak również północne Chiny. W Europie pojawił się w 1825 roku i samorzutnie rozprzestrzenił się w środowisku. Obecnie występuje dość pospolicie w całej Polsce i coraz bardziej rozprzestrzenia się. Uważany jest za gatunek niepożądany w środowisku naturalnym. Zalecane jest usuwanie go przed okresem kwitnienia i późniejsze niszczenie mechaniczne, ponieważ łatwo odrasta. Bezwzględnie powinien być usuwany z obszarów chronionej przyrody.

Rdestowiec

Rdestowiec

Rdestowiec

Rdestowiec

sobota, 08 października 2016
czwartek, 06 października 2016

W sierpniu blisko nieoficjalnego wejścia do Ogrodu Botanicznego UKW zauważyłam zielonkawo-czerwone torebki na niskim krzewie. Znam ten zakątek dość dobrze, ale dotychczas nie miałam pojęcia, że rośnie tam kłokoczka południowa. Chyba nie owocowała w minionych latach. Zdjęcia sierpniowe nie udały się zbyt dobrze, bo akurat słońce schowało się za chmury, więc w połowie września zrobiłam kolejne podejście do tematu. Owoce miały żółty kolor, a niektóre były lekko przyschnięte.

Druga większa kłokoczka rośnie w innej, zacienionej części ogrodu na skalnym wzniesieniu pośród świerków. Pokazywałam jej owoce trzy lata temu.

Kłokoczka

Kłokoczka

Kłokoczka

Kłokoczka

wtorek, 04 października 2016

Tę gąsienicę zauważyłam zupełnie przypadkowo, gdy skończyłam fotografować innego owada siedzącego w pobliżu. Przez dłuższą chwilę zastanawiałam się, czy ten podłużny zielonkawo-brązowy element nie jest częścią rośliny, ponieważ gąsienica była prawie niewidoczna.

Gąsienica

Gąsienica

niedziela, 02 października 2016

W pierwszy weekend października przypadają Europejskie Dni Ptaków.

Kaczki

Kaczki

Kaczki

Gołębie

Łabędzie

piątek, 30 września 2016

Kto zjada ostatki, ten jest piękny i gładki ;)

Bielinek

Bielinek

Bielinek

środa, 28 września 2016

Gdy byłam pod koniec sierpnia w Ogrodzie Botanicznym UKW, znalazłam przypadkowo nowy okaz dendrologiczny - trzmielinę korkową. To niezwykły i unikatowy krzew pochodzący z Chin, gdzie rośnie w postaci niewysokiego drzewka. Dorasta do 2-3m wysokości i 1,5m szerokości. Ma bardzo regularny, prawie kulisty pokrój. Młode pędy pokryte są charakterystycznymi dla tego gatunku kilkoma szerokimi listewkami korkowymi. Liście są jajowato-lancetowate, latem intensywnie ciemnozielone, jesienią stają się niezwykle ozdobne, gdyż przebarwiają się na różowe i czerwone kolory. Roślina kwitnie w maju, natomiast owoce pojawiają się dopiero we wrześniu i październiku. Występują w dużych ilościach, są różowe i dość duże.
Znaleziona przeze mnie trzmielina miała dużo dojrzałych owoców już w sierpniu. Niestety wisiały wysoko i zrobiłam tylko jedno niezbyt udane zdjęcie. 13-go września postanowiłam uwiecznić je lepiej. Ze zdziwieniem zauważyłam, że większość owoców przyschła lub opadła na ziemię.

Trzmielina

Trzmielina

Trzmielina

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 93