O autorze

Napisz do mnie


 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Poprawny CSS!

Blog > Komentarze do wpisu

Śmigiełka

W zeszłym roku w ostatnim tygodniu maja w Ogrodzie Botanicznym UKW trafiłam na początek kwitnienia derenia kousa odmiany 'China Girl'. W połowie czerwca b.r. znalazłam te krzewy obficie kwitnące w Ogrodzie Botanicznym Myślęcinek. Cztery dni później ostatniego ładnego kwiatka sfotografowałam w OB UKW. 

Dereń kousa występuje naturalnie w Chinach, Japonii i Korei. Dorasta tam do 6 m wysokości i często przyjmuje postać niskiego drzewka o malowniczo rozpostartych, wyprostowanych gałęziach. W naszym klimacie osiąga 3 metry. Ciemnozielone liście mają 5-10 cm długości i eliptyczny lub jajowaty kształt, o zaostrzonym wierzchołku i pofalowanym brzegu. Od spodu są niebieskozielone. Jesienią przebarwiają się na jaskrawy szkarłatnoczerwony lub pomarańczowy kolor. Dereń kousa kwitnie w czerwcu. Właściwe kwiaty są drobne, niepozorne w kolorze żółto-zielonym, otoczone czterema dużymi białymi lub jasnokremowymi podsadkami o zaostrzonym wierzchołku, które bardzo przypominają płatki. "Kwiat" ten osiąga średnicę około 10 cm. Owocostany zaczynają dojrzewać w sierpniu i są w pełni dojrzałe i wybarwione na przełomie września i października. Mają kulisty kształt i średnicę około 1,5 cm. Wiszą na długich ogonkach. Początkowo są różowe, potem jasnoczerwone i przypominają trochę truskawki; są jadalne, najlepsze do spożycia, gdy miąższ jest już miękki i lepki, barwy intensywnie żółtej. Są słodkawe, ale bez wyraźnego smaku.

 

Dereń

Dereń

Dereń

Dereń

Dereń

sobota, 24 czerwca 2017, fotoart-1
Komentarze
2017/06/25 12:29:41
Ciekawy kwiat ;)
-
2017/06/25 21:45:18
Świetne, nigdy nie natknęłam się na takiego derenia. Przedostatnie zdjęcie jest super, a właściwie to wszystkie mi się podobają. :)
-
2017/06/25 21:57:28
Vitoos, zgadzam się :)

Radzido, może w OB UW rośnie? W Myślęcinku przy ścieżce stoją chyba cztery takie derenie. W OB UKW jest jeden malutki.
Cieszę się, że fotki podobają się Tobie. Dwie pierwsze zrobiłam Tamronem. Pozostałe Olympusem. Przedostatnią najmocniej obrabiałam, bo miałam źle ustawiony WB. Oryginał był mocno zaniebieszczony.
-
2017/06/26 07:27:21
Ale oryginalne ma kwiaty!
-
2017/06/26 21:03:35
Być może rośnie w OB, ale jakoś mnie tam nogi ostatnio nie niosą. Między nim a mną w weekendy są nieustająco jakieś demonstracje i nie ma jak dojechać. :/
Tym razem, wg mnie, Olympus sprawił się lepiej, a przede wszystkim ujęcia są ciekawsze. :)
-
2017/06/26 22:21:50
Współczuję tych demonstracji :(
W zeszłym roku oświetlenie było zbyt kontrastowe. W tym roku fotografowałam w cieniu.